Дромомания

Аукцион с картини за 1 млн. лв. събра инвеститори и колекционери

международният експерт Джоу Ла Плак
Международният експерт Джоу Ла Плак

Заслужава си публиката да обърне внимание на изкуството като отделен клас активи, каза специалният гост на Експат Глобално Изкуство – международният експерт Джоу Ла Плака

Платно на Димитър Казаков-Нерон

Картини на български художници за близо 1 милион лева събраха 130 инвеститори и ценители на изкуството на гала-вечеря във Военния клуб. Първият аукцион, организиран от Инвестиционния фонд Експат Глобално Изкуство, предизвика огромен интерес сред акционери и колекционери само месеци след старирането на фонда.

Изложба над 100 платна на утвърдени, съвременни и всепризнатни творци елегантно показа какво седи зад акциите на Фонда.

А гостите имаха възможност да наддават на таен и на явен търг за част от тях. Димитър Казаков – Нерон, Бенчо Обрешков, Светлин Русев, Иван Кюранов, Свилен Стефанов са само част от авторите на творбите,  които бяха изложени на гала-вечерята.

20 картини на обща стойност над 170 000 лева бяха купени от ценители на изкуството след тайния и явния търг.

Най-висока цена след наддаването беше дадена за картината „Три фикуса“ на Свилен Стефанов.

Впечатляващо внимание в наддаването имаше и за творбите „Самолет“ и „Бъкингам“ на Иван Кюранов, който е познат сред арт-ценителите и с новаторските си фотографски техники.

Картините на едно от младите открития на Фонда – Петра Димитрова – се оказаха сред най-атрактивните за гостите. Платното „Казаните“, с което перспективната художничка от Варна спечели националния конкурс на фонда за млади таланти, вдигна цената си 5 пъти по време на наддаването и беше продадено за 10 000 лева.

Петра Димитрова
Петра Димитрова

Картината „Нездравословна конкуренция“ на същата художничка също има нов собственик след наддаване за нея.

„Това е точният пример как Експат Глобално Изкуство може да печели в полза на своите акционери. Непрекъснато търсим активно добри сделки – стойностни творби с добър потенциал за реализация на пазара, така че да осигурим на акционерите си печалби от покачването в цените на произведенията в средносрочен и дългосрочен план.

Това дава възможност на хора, които не са задълбочени познавачи, да спечелят от инвестициите си във Фонда.

И в същото време, гласувайки доверие на таланти като Петра Димитрова, да подкрепяме тяхното развитие“, казва Никола Янков, управляващ партньор на „Експат Капитал“.

Картините от търга
Картините от търга

Специален гост на събитието беше международният експерт по инвестиции в изкуството Джоу Ла Плака.

Собственикът на престижна галерия в Лондон говори пред родните инвеститори и колекционери за особеностите на пазара и възвръщаемостта на вложеното в произведения на изкуството, както и за смисъла перспективни творци да бъдат подкрепяни.

„Важно е да дадете бъдеще на вашите млади творци, с подходящата реклама можете да им осигурите път и по света“, каза в лекцията си пред гостите Джоу Ла Плака.

„Заслужава си публиката да обърне внимание на изкуството като отделен клас активи.

Досега се гледаше на изкуството като декорация, която пълни окото, но вече може да пълни и джобовете“, обясни още експертът.  

Очакванията след продажбите на 20 от общо 100 картини по време на търговете са цената на една акция на Фонда да се вдигне с около 4%. Амбицията на Експат Глобално Изкуство е да постига годишна доходност от поне 20%.

Допълнителна информация:

Експат Глобално Изкуство е първият в Източна Европа фонд за инвестиции в изкуството и само за няколко месеца натрупа сериозна колекция от активи. Сред тях са произведения от различни художници и скулптори, от различен период и стил.

Фондът е организиран като акционерно дружество с два класа акции и на практика е първият институционален инвеститор на специфичния пазар на изкуството в България. Относително голям и професионално управляван, Фондът дава много предимства за акционерите.

Сред тях са значително по-изгодните цени за придобиване и продажби на активи в сравнение с индивидуален купувач или продавач на свободния арт-пазар.

Част от стратегията на Фонда е да купува изкуство на пазари, където цените са ниски (какъвто е българският, например) и да продава на пазари с установени традиции за колекционерство и в пъти по-високи цени, каквито са пазарите в Западна Европа и САЩ.

Още любопитни случки на https://travelwithmagi.wordpress.com
Please follow and like us:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *