Дромомания

„12 часа преди Коледа“ – българският фентъзи роман

Десислава Чучулайн, автор на „12 часа преди Коледа“, на 3 декември в 19 часа ще ни поведе на магическо приключение, което ще ни отведе в различни реалности, ще ни срещне с магически същества и ще ни припомни къде точно се крие истинското вълшебство на Коледа.

Първият роман на младата българска авторка ще ви обгърне с топлината си и ще направи празниците още по-усмихнати.

Десислава Чучулайн, автор на   „12 часа преди Коледа“
Десислава Чучулайн, автор на „12 часа преди Коледа“

Точно „12 часа преди Коледа“ една специална книга ще се запъти към рафтовете на книжарниците, за да изпълни важна мисия. Ще разберете каква, когато прочетете магическата история, която Деси Чучулайн е създала с много любов и труд.

Ето какво казва авторката в първото си „писателско интервю“ за https://www.orangecenter.bg/12-chasa-predi-koleda.html:

Как се роди идеята за “12 часа преди Коледа”?

Беше октомври 2014, скоро в нашето семейство щеше да се появи нашия син – Борис. Обмислях какво ми предстои по време на майчинството, как ще се наложи за известно време да спра да работя като комуникатор, което е част от моята същност. Това не е работа, която просто можеш да спреш да вършиш.

Казах си, че сега е идеалният момент да създам свят от герои.

Писането на „12 часа преди Коледа“ беше нещо като почивка и терапия за мен. Време, в което мозъкът ми се чувства полезен. Години наред всеки декември търсех по лавиците в книжарниците перфектната коледна книга.

Ще призная, че винаги обръщах поглед към „Коледна песен“ на Дикенс. Този ненадминат за мен шедьовър на коледна тема. Но всички мои познати или я имаха, или знаеха историята до болка, или пък я бяха препрочитали много пъти, също като мен.

Така спонтанно ми хрумна идеята да напиша коледна история, която да подаря на най-близките ми приятели.

От историята на мъж и жена, в началото на трийсетте, които нямат време да празнуват Коледа със семейството и близките си, заринати от работа, сюжетът прерасна в нещо много по-голямо.

Защо Коледа? Има ли нещо по-специално около този празник, според теб?

По това време на годината във въздуха витае някаква магия – аромат на печени сладки, топъл шоколад, греяно вино. Хората пускат в домовете си повече блясък, светлина, украсяват коледното дърво, правят подаръци и създават емоция, която да подарят на своите близки.

В забързаното ни ежедневие обаче доста често си казваме „Ще взема готова храна.“ или „Ще ми опаковат подаръка в магазина.“

Щастието е в онези малки моменти, когато се обръщаме към себе си, подаряваме нещо, което сме направили с двете си ръце – може да е просто ръчно надписана картичка или книга.

Щастие е, когато украсявате заедно елхата с вашето четиригодишно дете и то брои дните до Коледа, защото знае, че ако е било много послушно, ще открие под магичното дърво мечтания подарък от Дядо Коледа. Има някакво вълшебство, когато гледаш как любимите ти хора разопаковат подаръка от теб и се усмихват.

Колко време ти отне написването на „12 часа преди Коледа“ и какво се случи после?

Самото написване на романа ми отне около 2 години. Майчинството с будно момче, което не обича да спи, не се оказа най-свободното време през живота ми.

Пишех книгата през нощта, по празници, когато се събирахме с бабите и дядовците на Боби, или през лятната отпуска. Когато се върнах на работа и имах доста натрупани дни от периода на майчинство.

След това ми отне още почти 1 година, докато проуча пазара на книги в България, издателствата и междувременно няколко мои познати прочетат написаното от мен и ми изпратят обратна връзка.

Дълго време се колебаех дали въобще да пращам ръкописа и събирах смелост.

След като направих и финалните редакции, през май 2018 година изпратих част от текста до няколко от най-големите и по мое мнение, най-добри издателства в България.

Щеше да бъде по-лесно да издам книгата с по-малко издателство, но бях решена, че искам да работя с професионалисти, добър и наложил се екип. Към онзи момент такава възможност виждах именно в големите издателства, на които се бях спряла.

Очакването на отговор е доста емоционален период за всеки творец, в това съм сигурна. В крайна сметка трябва да си готов и за отказ.

Аз извадих страхотен късмет, защото един юлски ден Деси Желева от Orange books, след като беше прочела откъс от ръкописа, ме потърси и ми сподели, че ще се радва да прочете повече.

Така след няколко седмици се запознах с редакторите на едно от най-свежите издателства в България. Деси и Сав са млади, позитивни хора.

Бързо си дадох сметка, че работят с пламък в очите, защото да са издатели е тяхно призвание и са книжари по душа.

Така след няколко месеца подписах и първия си договор като писател!

Трудно е да опиша как няколко минути по-късно, на път за работа, се носех по въздуха и краката ми почти не докосваха алеята, отрупана с жълъди и есенни листа.

След този миг на кратка еуфория редактирането на книгата премина като реализирането на важен за мен работен проект – следваш срокове, план на работа, носиш отговорност.

Деси събра страхотен екип от професионалисти, с които имах честта и привилегията да работя. Запозна ме с Елена Павлова, която не просто се съгласи да бъде мой редактор, а с изключителен подход, успя да ме научи на толкова много неща в редактирането, за което ще ѝ бъда благодарна винаги.

Ели е моят редактор-магьосница!

На по-късен етап като коректор се включи Ива Колева, за която само бях чувала уникални отзиви и бях изчела не една книга, на която тя беше коректор или редактор. Стоян Атанасов от Контур криейтив пък създаде дрехите на „12 часа преди Коледа“. Екип мечта!

Сещам се за онази история на Тери Пратчет, че първият му издател не е бил с особено голям опит в книгоиздаването.

Е, аз мога само да потвърдя, че моето издателство не просто е с опит, но и Деси, и Сав не правят компромиси в работата си по пътя на издаването на една книга.

„12 часа преди Коледа“.
„12 часа преди Коледа“.
Още любопитни случки на https://travelwithmagi.wordpress.com
Please follow and like us:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *