Дромомания

На Антарктида и двете забележителности са български

В Покана за пътуване на 1.12.2019: Позитивният психолог Деница Андонова за пътешествието. Д-р Ана Пейкова от клиника „Дерма ЕЛИТ“ – Как да пазим кожата си в студа. Израелски изследовател с книга за Бялото братство, богомилството и мистиката в българския фолклор

Легендарното кабаре "Тропикана" в Хавана
Легендарното кабаре „Тропикана“ в Хавана

Първата гостенка в „Покана за пътуване“ – Деница Андонова не съм я виждала намръщена. Положителната енергия, която струи около нея вероятно се дължи на факта, че по професия е

позитивен психолог и сертифициран специалист по здраве и добро настроение на работа от Американската асоциация по здраве и уелнес.

За онези които се чудят що е то уелнес и дали се яде, пояснявам: това е онзи начин на живот, който спомага за доброто състояние на човешкия дух. Сигурно точно тази философия помага на Деница да не пада духом, когато тръгва на път с две малки деца. И твърди, че

в Хърватска има място, където не съществуват къщи по-високи от дърветата, морето с десетки метри навътре е до колене, а дворовете са така обезопасени, че никога да не се тревожиш за потомството си.

Загреб
Загреб
Плитвичките езера
Плитвичките езера

Деница Андонова, автор на книгата „Клетъчно хранене с Дени“,  разказва за умението

да се отдадеш на удоволствието от пътешествието, независимо дали си с малки деца или с бебе на път.

Може би понеже прилага холистичния подход към всичко. И когато е във Велинград и Созопол, и щом се намира в Куба. Разказът й за наколните къщички без ток и интернет над река в Тайланд толкова ме заинтригува, че се поинтересувах къде е това нещо. Ходила съм пет пъти в Страната на усмивките, но винаги съм готова да пошестя.  

Легендарното кабаре "Тропикана" в Хавана
Легендарното кабаре „Тропикана“ в Хавана

Деница ни убеди, че когато искаш да ти се случи нещо добро, то винаги се сбъдва. Особено когато си на път.

Деница Андонова с баща си в Хавана
Деница Андонова с баща си в Хавана
Деница Андонова къпе слон в Тайланд
Деница Андонова къпе слон в Тайланд
Пълен дзен в Тайланд
Пълен дзен в Тайланд

Страх ли ви е от студа? Ако замръзвате само при споменаването му, усилете парното, запалете печката, защото ще говорим за минусови температури. Но преди да стигнем до рекордните -98,5,

ще научим от д-р Ана Пейкова как да предпазим кожата си от лютия мраз. Дори ако стигнем до Антарктида.

Д-р Ана Пейкова от клиника "Дерма ЕЛИТ"
Д-р Ана Пейкова от клиника „Дерма ЕЛИТ“

Освен запален пътешественик, тя е официалният дерматолог на Покана за пътуване и дава ценни съвети за оцеляване. Тя също така ни ограмоти

как да предпазим кожата си ако тръгнем да покоряваме планини и писти през зимата. И ни успокои, че дори да й навредим, изход има.

 Д-р Ана Пейкова от клиника "Дерма ЕЛИТ"  е запален скиор, но обича и топли дестинации като Бразилия
Д-р Ана Пейкова от клиника „Дерма ЕЛИТ“ е запален скиор, но обича и топли дестинации като Бразилия

 Не гасете печката! Още сме на студена вълна. Ще се наслаждаваме на минусовите температури… по радиото.  Сигурно сте чували типично британския виц „Тази година лятото в Англия се падна в сряда“. Е, ако сте достатъчно смел и състоятелен, можете да тръгнете към Антарктида.

Там едничкият летен ден започна на 21 септември и ще продължи до 22 март.

На Антарктида живеят 45 вида пингвини
На Антарктида живеят 45 вида пингвини

В момента на ледения континент живеят около 4000 учени, 45 вида птици, вкл. императорски пингвин и пингвини Адел, плюс четири разновидности тюлени, които се размножават само на Антарктида. В ледените води се срещат хищен делфин, кашалот, зъбат кит, балееви китове и немногобройни кораби с екстремни посетители.

Паметникът на кирилицата на Антарктида
Паметникът на кирилицата на Антарктида

За чест на нашата база, и двете местни забележителности се намират на нейна територия – най-южният параклис на земното кълбо „Свети Иван Рилски“ и единственият монумент на континента – паметникът на кирилицата.

Българският параклис на Антарктида
Българският параклис на Антарктида

Останалото е дебел 5 км лед.  До Антарктида туристите стигат с кораб, за да нощуват на него при спартански условия, а денем да обикалят.  Основната атракция са пингвините. Имат специални пътеки, по които минават, а хората задължително трябва да им правят път.

На ледения континент е строго забранено да се доближавате на по-малко от 3 метра до каквато и да било животинка.

Там много държат природата да не се замърсява и да не се нарушава естественият ритъм на обитателите.

Освен това е задължително да изнесете боклуците си. Дори огризка от ябълка може да съсипе равновесието.

Край бреговете на Антарктида най-завладяващо е наблюдаването на китове.

В националния парк Торес дел Пайне в Чили е третият най-голям ледник в света – Glacier Gray.

Преди да влезете в абсолютно затворената екосистема, ви дават да подпишете дълги и подробни декларации за здравословното си състояние и доброволен отказ от спасителни акции.

Торес дел Пайне
Торес дел Пайне

В този естествен и много красив парк липсва всякаква намеса на човека. Поради това няма и как да получите помощ, ако нещо ви се случи. Не пускат дори коне и магарета. Трябва да ви носят на ръце. Трудна работа, ако сте преполовили 7-дневния маршрут към вътрешността.

Там е царството на кугуарите (пумите). Не че ви чакат близки срещи със свирепия вид – по-плашливи са от вас.

Кугуар (пума)  в Торес дел Пайне
Кугуар (пума) в Торес дел Пайне

Гората в Торес дел Пайне е като претрупан декор за приказен филм, по-натруфен от лента на Тим Бъртън. Това се дължи на атмосферните условия, които рязко се сменят.

Голяма част от дърветата са добили причудливи форми от свирепия вятър.

Лесът е горял три пъти, но всички поражения са оставени както са. Нищо не е пипнато, за да не се влияе върху затворената екосистема.

Торес дел Пайне
Торес дел Пайне

Не можете да си представите дори, че съществува такъв вятър! Той ви лашка, пронизва, блъска ви в дърветата. Преди да влезете, ви обучават на техника за ходене при повей – клякате и не мърдате, за да оцелеете.

През студените месеци някои части от Азия хич не са за посещение, но ако имате път към китайския град Харбин, гледайте да е през януари или февруари, когато там се провежда

Световният фестивал на ледените фигури.

 Световният фестивал на ледените фигури в Харбин
Световният фестивал на ледените фигури в Харбин

Вече три десетилетия върху площ колкото 112 футболни игрища, се издигат ледени дворци и храмове, скулптури, портрети на известни личности или литературни герои, пързалки и копия на популярни сгради, художествено осветени нощем.

 Световният фестивал на ледените фигури в Харбин
Световният фестивал на ледените фигури в Харбин

Миналата година фестивалът на ледените фигури привлече 18 млн. посетители от цял свят и донесе на Китай приходи от 5 млрд. долара.

В Страната на изгряващото слънце пък симпатични макаци доказват, че човекът не е единственото живо същество, което обича да ходи на СПА.

В парка Дзигокудани в покрайнините на град Яманоти снежните маймуни се спускат по отвесните скали, за да се сгреят в горещите извори. 

Снежен макак в префектура Нагано
Снежен макак в префектура Нагано

В северната част на Япония снегът се задържа по четири месеца в годината, а средната температура е -5 градуса Как да не се стоплят хайванчетата?

Те почти не излизат от своеобразния хамам, от което придобиват изненадващо розов оттенък.

Снежни макаци в префектура Нагано
Снежни макаци в префектура Нагано

Японските макаци са единствените примати, които живеят на места с толкова ниски температури. Груповото къпане в горещите извори и играта със снежни топки също са необичайни за други видове животни. И наслада за обективите на туристите.

Културологът, пътешественик и почитател на мистичното Зеев Бен Арие събра в израелския курортен град Херцелия десетки почитатели. Поводът бе представянето на

книгата му „Красотата на розата – Културни и духовни пътешествия в България“.

Зеев бен Арие
Зеев бен Арие

Напук на очакванията Бен Арие няма български корен. Към нашата страна го е привлякло магическото, което според него проблясва не само в историята и легендите ни, ами и в бита на българина.

Срещите с Родопа, Станджа и Стара планина за него са били съдбовни. В долината на тракийските царе той намра обяснение за  кармата на днешните българи.

С изследователя на мистерията на българските обичаи и природа се срещна кореспондентът на БНР в Израел Искра Декало.

Задната корица на  „Красотата на розата - Културни и духовни пътешествия в България“
Задната корица на „Красотата на розата – Културни и духовни пътешествия в България“

„Докторатът ми във факултета по културология е за бялото братство на Петър Дънов. Попаднах на Седемте рилски езера по Преображение, когато дъновистите празнуват, и открих, че съм станал част от една магия. Всяко движение на паневритмията, всеки звук на музиката край езерото Бъбрека, в което се отразяват концентричните им кръгове и белите одежди, има свое скрито послание. Не го знаех, но го чувствах, разказва Бен Арие.

В своите пътувания из България той рядко е сам. Води приятели, които са се запалили по българската мистика. Купил е малка къща в село Радуил и всички пътуват из страната.

Предната корица на  „Красотата на розата - Културни и духовни пътешествия в България“
Предната корица на „Красотата на розата – Културни и духовни пътешествия в България“

„България без фолклора си е като сладкиш без захар. Този народ, още от времената на Орфей пее и танцува и това е така и до днес. Смятам, че ръченицата е мистичен танц. В едни по-стари общества е била свещен танц, в който са поизползвали неравноделните тактове, като специално кодирано послание към Бога. В същото време те са имали за цел да заздравят системите на вътрешните органи на човек.

Не знам дали старите българи са живели по-дълго от днешните, но определено са били по-здрави.

И една от причините за това е в техните танци, които лекуват. Считам, че изучаването на музиката и фолклора на дадена държава е начин да се добие представата за идеала за физическото и духовното здраве на човека“, убеден е израелският изследовател.

На страницата на Покана а пътуване във Фейсбук ще разберете как да спечелите два билета за TEDx Vitosha и лична среща с предпочитания от вас лектор https://www.facebook.com/pokanazapatuvane/?ref=bookmarks

Още интересни четива на https://magdalenagigova.blogspot.com/
Please follow and like us:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *