В Покана за пътуване на 9.02.2020: Китайците кацат в Москва на отделен терминал, видя Оля Ал Ахмед. Виолета Иванова, която тръгна на околосветско пътешествие върху две колела, чака мотора си в Чили.
Ако сте започнали да триете китайци от приятелите си във Фейсбук, стреснати от коронавируса, време ви е да си купите самолетен билет. В обратната на град Ухан посока, разбира се.
Цари ли истерия по летищата? Как преминават пътниците от Китай? Маската ли е най-модният аксесоар по аерогарите. Журналистката Оля Ал Ахмед пристигна в студиото директно от Шереметиево в Москва, но има съвети за оцеляване срещу вируси не само от руски доктори, ами и от балийски лечител.
Той съветва да не се преяжда, защото когато организмът е зает с преработката на храната не му остава време да се бори с вирусите.
А ето и рецептата за подсилване на организма, споделена от Оля Ал Ахмед в ефир:
- Взимат се 5-7 добре измити тънкокори лимони
- Настъргват се лимоните, към тях се добавя настърган средно голям корен от джинджифил
- Настъргват се 3-4 средно големи листа от алое
- Всичко това се разбърква с мед, излива се в буркан и се оставя в хладилника
- Тази смес се взима по една супена лъжица сутрин и вечер.
В предишното издание на Покана за пътуване започнахме разговор с Виолета Иванова, запътила се към вписване в Книгата на Гинес в далечен план.
И към изминаването на 22 хиляди километра с мотор от Южна Америка до Канада – в близък.
Желязната лейди на пътя, както я наричат приятелите разказа част от приключенията си при предишното пътешествие, когато е изминала върху две колела „само“ 19 хиляди километра през 16 държави.
В момента Виолета вече е в Чили, където още от първите дни е имала страхотни срещи с други приключенци от Нова Зеландия, Англия и Румъния!
Ето какво пише на Холи моторс, страницата си във Фейсбук: „Запознах се с Джеймс, който е учител от Великобритания, работещ във Виетнам. Той пътува от Аляска до Ушуая, ще катери Аконкагуа и после се връща да учи децата на другия край на света!
Срещнах и чудесната Тръстин, която е спътник на съпруга си и снима видео по време на лудешките им офроуд приключения заедно с брат му из Латинска Америка! Роджър е и състезател по …. парапланеризъм! Румънският ми съсед Мирча изследвал района на Чили и Аржентина през последните 6 седмици и утре се връща у дома“.
Всички те си облизали пръстите от българската мусака на Вили.
Тя никога не се е разделяла за толкова дълго с мотора, си, когото ласкаво нарича Борко. Той пътува цели два месеца по вода до Чили, но ще се съберат съвсем скоро.
Втората част от интервюто с нея започва от там, където спря миналата неделя – катастрофата в Индия, при която чупи челюстта и ръката си.
Виолета Иванова е майка на две дъщери – на 18 и на 4 години и е кандидатка за титлата „Първата българка обиколила света на две колела“.
Тя и съпругът й (с помощ от приятели) сами финансират нейната „лудост“, както наричат увлечението й към обикалянето върху 240-килограмовия мотозвяр. Затова понякога трябва да избира между сандвича и бензина.
Виолета Иванова в Обединените арабски емирства
Слава Богу, тя буди такова любопитство и симпатия в държавите, през които минава, че понякога я приютяват и хранят напълно непознати.
Виолета Иванова е убедена, че ще докара изминатите километри при тази отсечка от околосветското си пътешествие до 56 хиляди, а ние ще ви информираме къде точно на кълбото се намира в момента юначната българка върху мотор.
Има кътчета от нашата планета, където като стане нула градуса, жителите започват да викат „Лятооо“ и да пробиват дупки в леда, за да се къпят.
Точно за такова място в Сибир ще ни разкаже председателят на Съюза на журналистите Снежана Тодорова. Но понеже предаването минава под знака на коронавируса, първо я попитах чувстваше ли се тревога на летището в Красноярск.
А там вместо истерия я посрещнал бял роял. Дали ще доживеем и ние такова елегантно пиано на летище София…
Оставаме на полу-бяла вълна с впечатленията на Снежана Тодорова. Защо полу-бяла ли? Понеже Сибир я посреща с -20 градуса… без сняг.
В Красноярския край няма много забележителности, но пък се гордее с много руски интелектуалци, родени там – художникът Суриков, актьорът Инокентий Смоктуновски, писателят Виктор Астафиев.