Дромомания

Галерия „Дория-Памфили“ прошепнатата тайна на Рим

Галерия „Дория-Памфили“ изненадва с великолепни шедьоври и незабравими интериори в центъра на Рим. Но понякога незаслужено остава в сянката на по-популярни забележителности на Вечния град като ватиканските музеи или вила „Боргезе“. И това е само от полза на посетителите – могат да разглеждат спокойно без туристическо стълпотворение.

В широкото предверие между няколко бюста на римски патриции… се зареждаха две електрически Поршета.

Галерия "Дория-Памфили" прошепнатата тайна на Рим. Едно от електрическите Поршета на стопаните
Галерия „Дория-Памфили“ прошепнатата тайна на Рим. Едно от електрическите Поршета на стопаните
Галерия "Дориа-Памфили". Дворът
Галерия „Дория-Памфили“. Дворът

Дворецът, който се състои от 1000 стаи, е един от малкото частни палати в италианската столица. В част от него живее наследник на фамилията. Някои апартаменти се дават под наем, но най-голямата част от сградата е приютила забележителна колекция. 650 шедьоври, сред които на Караваджо, Тициан, Рафаело и Веласкес.

Съкровището с неизмерима стойност се намира в най-голямата частна галерия в Италия. Днес то принадлежи на двамата наследници на аристократичната фамилия – принц Джонатан и принцеса Гезине.

Когато се раждат, Джонатан и Гезине нямат дори фамилни имена. Те са две дечица без родители. Едни от многото, появили се в Англия вслудтвие забраната на абортите. През 60-те години на миналия век Ориета Дория Памфили, последната принцеса със синя кръв от знатната италианска фамилия, ги осиновява със съпруга си Франк Погсън, бивш офицер от британския кралски флот.

Двамата ги вземат поотделно от католическо сиропиталище в Лондон, тъй като не са били братче и сестриче.

Когато през 2000 г. принцеса Ориета умира, двете й осиновени деца наследяват двореца „Дория Памфили” в центъра на Рим. Освен галерията там има 110 апартамента и 50 магазина, които се дават под наем. Освен тази сграда Джонатан и Гезине получават в наследство и дворец в Генуа, 14 знатни титли и една от най-богатите колекции на изкуство в света.

Галерия "Дория-Памфили". От тук започва разказът за двореца  с гласа на принц Джонатан в аудиогида
Галерия „Дория-Памфили“. От тук започва разказът за двореца с гласа на принц Джонатан в аудиогида

История

Дворецът, заема цял квартал и е най-дългият в Рим. Цялата площ на зданието е 180 хектара. Сградата в стил Барок е издигната през XV в. за патрицианското семейство Памфили, сродило се през XVII в. с друг знатен род – Дориа.

Галерия "Дория-Памфили".
Галерия „Дория-Памфили“.

Идеята за създаването на художествената галерия принадлежи на кардинал Камило Памфили. Основа на експозицията е личната колекция от италианска живопис от XVII в на папа Инокентий X, също част от рода Памфили. Колекционирането продължили няколко поколения от аристократичната династия, към която по-късно се присъединяват знатните фамилии Ланди и Алдобрандини.

За щастие, Инокентий X забранил на потомците да продават експонатите от колекцията, благодарение на което е достигала до наши дни в пълния си блясък.

Принц Джонатан Дория Памфили (неговият глас на английски се чува в аудиогида в галерията), е един от символите на гей движението в Италия. Напук на всички етикети в знатното общество, той се «омъжи» в бразилското посолство в Швейцария за бразилския барман Елсон Едено Брага.

Двамата имат деца – Емили и Филипо Андреа, от различни сурогатни майки. Зад момиченцето и момченцето стоят общо 4 жени – две дарителки на яйцеклетки и две утроби под наем в Съединените щати и Украйна.

В Италия е забранено осиновяването на деца от хомосексуални двойки, затова и принцът прибягна до деца от сурогатни майка в чужбина, което също е забранено в Италия.

Джонатан плюе на условностите, предвожда гей парадите и създаде приют за малтретирани хомосексуалисти и транссексуални.

Сестра му Гезине не общува с него, защото тя е праведна католичка, майка на четири дъщери, която се е оттеглила в планинско имение, далеч от суетата.

Съпругът й дон Масимилиано Флориди е принц-консорт и дякон в епархията на село Анани. Те идват в Рим само в събота и неделя, защото не обичат хаоса на големия град. И гледат да не се засичат с Джонатан. Имотите се управляват от тръст.

Галерия "Дория-Памфили". Залата с оркестъра
Залата с оркестъра

Експозицията

В залите на двореца в тематичен и хронологичен ред са представени над 500 произведения на италиански и други художници. Сред тях шедьоврите на Караваджо „Отдих по пътя към Египет“ и „Каещата се Магдалена“ и на Тициан „Саломе с главата на Йоан Кръстител“.

Тициан "Саломе с главата на Йоан Кръстител"
Тициан „Саломе с главата на Йоан Кръстител“
Каещата се Магдалена на Тициан
Каещата се Магдалена на Тициан

Дядо ми е купувал картини на Тициан, когато художникът се бил замесил в скандал и бил отхвърлен. Така нашето семейство се оказва притежател на 14 платна, казва в аудиогида принц Джонатан. С насмешка той споделя какво е да си играеш на гоненица по безкрайните коридори на двореца, натъпкани с произведения на изкуството.

За най-ценен експонат се смята портретът на папа Инокентий X от испанския живописец Диего Веласкес. Това платно е един от най-добрите портрети в историята на изкуството. Самият свят отец, обаче, когато го видял просъскал „Прекалено правдиво!“. Според експерти може да струва и милиард евро.

 Портретът на папа Инокентий X от испанския живописец Диего Веласкес.
Портретът на папа Инокентий X от испанския живописец Диего Веласкес.

Картината е отделена в специална стая,където се намира и мраморен бюст на папата от известния архитект и скулптор Лоренцо Бернини.

мраморен бюст на папата от известния архитект и скулптор  Лоренцо Бернини
Мраморен бюст на папата от известния архитект и скулптор Лоренцо Бернини

Серия от интриги, ревност и загадки обгръщат историята на папа Инокентий X. Причината за тях е в една много обсъждана навремето връзка- тази с най-властната жена на Рим, с жената на брат му – Донна Олимпия Малдаикини.

Родената в скромно семейство Олимпия успяла на 16 да се омъжи за богат мъж, който починал, когато тя била на 24 години, оставяйки й огромно наследство.


Богатата и млада вдовица омаяла и 30 години по-възрастния от нея Памфилио Памфили, брат на тогавашния кардинал Джовани Батиста, който по-късно станал папа Инокентий X. Много скоро Олимпия се превърнала в доверена съветничка на папата, а според мнозина и в негова любовница.

В центъра на всички операции по изтъкаването на дипломатически връзки с богатите знатни фамилии стояла все Донна Олимпия. Тя надживяла и втория си съпруг. Според злите езици отровила и двамата. Така останала отново вдовица, заради което се сближила още повече с папата.

Нямало сделка, поръчка на картина, скулптура или фонтан, която да не била дирижирана от Донна Олимпия. С други думи, станала нещо като папеса.

Синът на Олимпия и племенник на папата – Камило, бил ръкоположен за кардинал лично от чичо си.  След смъртта си Инокентий й оставил огромно богатство.

Дона Олмпия, наричана Папесата
Дона Олмпия, наричана Папесата

Фамилията Дория Памфили успяла да се сдобие с огромна власт през вековете благодарение на серия от успешни бракове, а по-късно – и с избирането на Джовани Батиста Памфили за папа.

Инокентий X наел най-големите архитекти и артисти на времето си, най-вече Бернини и Боромини, за да придаде блясък на Рим.

Според плана на галерията съкровищата на Дориа-Памфили са разпределени в четири зали-галерии, опасващи вътрешния двор, пет салона.

Съкровищата на Дориа-Памфили
Съкровищата на Дориа-Памфили

Галерии:

  • №1 – платната на Карачи («Мария Магдалена»), Сарачени, Гверчино, Чиголи («Христос при фарисеите»);
  • №2 (Galleria degli Specchi) – произведения на Веласкес и Бернини, римски антични скулптури;
  • №3 – работи на Лото, Рени, Гверчини, Брил;
  • №4 – картината на Караваджо «Йоан Кръстител», бюстът Олимпия Алдобрандини.

Салоните:

  • Saletta del Seicento – платната на Караваджо «Почивка на път за Египет» и «Каещата се Магдалена»;
  • Saletta del Cinquecento – произведения на Рафаел, картината на Тициан «Саломе с главата на Йоана Кръстител»;
  • Saletta del Quattrocento – картини на Романо и Мазолино;
  • Saletta degli Specchi – платна на Тициан, Гверчино, Венусти, Доменекино;
  • Salone Aldobrandini – антични статуи, мраморни релефи на Дюкенуа.
Антични статуи и платна на Караваджо
Антични статуи и платна на Караваджо

Освен споменатите произведения, в галерията ича още платна на Кореджо, Пармиджанино, Белини, Тинторето, Басано, на фламандски живописци, на Веласкес и Рубенс, на френските художници Лорена и Пусена…

Среди неживописните шедьоври изпъкват римски антични статуи, мраморни портрети и барелефи, средневековни брюкселски килими и гоблени.

В двореца се намира и фамилния параклис на Дориа-Памфили, построен в края на XVII в. по проект на известния архитект Карло Фонтана. В него привлича вниманието оригинално разпятие от слонова кост на скулптора Ерколе Ферата.

Палацо "Дориа-Памфили"
Палацо „Дориа-Памфили“

Как се стига до палацо „Дориа-Памфили“?

Дворецът „Дориа-Памфили“ се намира в центъра на Рим, на 100 м от площад „Венеция“. Адресът му е Via del Corso, 305.

Работното време е от 10 до 18 часа. Ако платите още 2 евро към цената на билета от 14 евро, можете да посетите и Апартамента на принцесата.

До галерията се стига:

  • с метро, слизайки на станции Barberini или Cavour;
  • с автобус № 64 до спирка Piazza Venezia, после вървите 100 м по Via del Corso;
  • пеш – от фонтана Треви, по улица Via del Corso, или от Колизея, минавайки 400 м в източна посока.
Апартаментът на принцесата
Апартаментът на принцесата
Please follow and like us:

2 thoughts on “Галерия „Дория-Памфили“ прошепнатата тайна на Рим

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *