Семейни лекари в Индия са пресметнали, че от 2011 до 2017 година по целия свят са загинали повече от 260 човека.
За сравнение, от нападения на акули в същия отрязък от време са си отишли около 50 души.
Така че селфитата се оказват пет пъти по-смъртоносни от морските хищници, пишат изследователи в Journal of Family Medicine and Primary Care.
Броят на жертвите на екстремните снимки расте всяка година, констатират лекарите. Техническите възможности на смартфоните нарастват и подстрекават притежателите си да поемат все по-големи рискове в търсене на ефектно фото.
Статистиката сочи, че жените по-често си правят селфита, но пък мъжете са по-склонни да се подложат на опасност. Три четвърти от смъртните случаи при рисковани снимки са с мъже.
Индия, като страна с население повече от 1,3 млрд. души, е лидер в смъртоносните селфита. Там са регистрирани почти половината от починалите – 159 човека.
Неколцина се удавили, падайки от ръба на лодка. Не веднъж влакове катастрофирали, заради смелчаци с фотоапарати. В страната дори са се появили „Зони без селфита“, където са забранени – 16 от тях се намират в Мумбай.
В Русия са регистрирани 16 кончини, заради смърт. В САЩ са 14.
През 2018 г. 18-годишен израелец падна от 180 метра височина и загина в парка Йосемити в Калифорния, опитвайки се да се заснеме застанал на стръмна скала.
Миналия март в Аризона туристка бе нападната от ягуар при опит да си направи селфи с дивото животно. Тя успя да оцелее.
Момиче от Орегон беше смазано от дънер по време на прилив по време на фотосесия й с приятели на плажа.
Повече от 40 процента от участниците в анкета за екстремни селфита споделят, че са излагали на риск живота си заради феноменални снимки, съобщава New York Post.
Експерти от компания, специализирана в употребата на аксесоари за мобилни телефони, проведоха проучване за отношението към риска по време на фотографиране сред потребителите. В него участваха 2023 души.
Оказа се, че повече от половината от анкетираните са били готови да застанат на ръба на скала за перфектно селфи, 41 процента са поемали риск по време на селфи.
Четири процента признаха, че заради перфектен кадър са застрашили живота на другите.
В същото време един от десет респонденти (11 процента) признават, че са получили наранявания при опит да направят снимка: падали са от високи места и велосипеди, били са ударени от висока вълна.