Special thanks to Qatar airways and TAT
Още от различната Патая! Тази, която можете да отминете, ако останете при онази, всеизвестната, със секстуризма и плажовете. В два материала се опитвам да ви разкрия забележителностите, които могат да ви заинтригуват.
Ако сте пропуснали предишния материал и ви интересува, прочетете, преди да започнете този https://dromomania.bg/2020/03/12/%d1%80%d0%b0%d0%b7%d0%bb%d0%b8%d1%87%d0%bd%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d0%bf%d0%b0%d1%82%d0%b0%d1%8f/
За аквапарка Рамаяна се твърди, че най-голям в Тайланд, трети в Азия и 17-и в света. Той е едва на две годинки, но вече е придобил статута на задължителна забележителност в Сиамския залив.
Водният парк е построен от канадска фирма, най-старата в света за подобни атракциони, която държи правата за повечето пързалки и изкуствени вълни.
Различното тук е традиционният за югоизточна Азия стил и наличието на най-малко трима спасители на всеки обект, които бдят над предозиралите с адреналин.
И докато сме на водна вълна, да спомена и
Океанариумът Underwater World – царството на морските обитатели от Сиамския залив и Южните морета.
Несвойствен гъдел предизвиква поканата да погалиш питон албинос още на входа. Но като претръпнеш ваденето на морски звезди от ваната и храненето с пилешки хапки на водни костенурки (на дълги пръчки, че могат да клъцнат и някой пръст), приключенията стават част от обиколката.
В откритите басейни всеки може да гали безопасните животинки, стига да не ги вади от водата.
Тунелът на смъртта е фуния със стъклени стени, дълга 105 метра.
Единственото смъртоносно в нея са преминаващите над главите ви многозъби акули и опасни скатове, които оглеждат посетителите като потенциалната си вечеря.
Ще бъде жалко, ако не видите филигранните резби на Светилището на истината.
Фактите около него ме накараха да го оприлича на тайландската версия на катедралата на Гауди в Барселона.
Постройката също е частна инвестиция и строежът й се точи с десетилетия – започната е през 1981 година и според плановете трябва да е окончателно готова през 2050.
Затова ми нахлузиха предпазна каска.
Бизнесменът Лек Вирияпант възнамерявал да вложи пари в апартаменти за туристи, но будистки монаси го убедили да съгради по-одухотворено съоръжение. Според легендата, срещу това
пророчица му обещала дълголетие и мир в душата с уговорката, че докато върви строителството собственикът ще е жив.
И той създал дом за няколко азиатски религии като място за поклонение, магия и покой.
Въпреки пророчеството, човекът се споминал през 2000 година, а синът му хич не бърза с довършителните работи.
Светилището на истината, което е най-големият дървен храм в света, построен без нито един пирон, е разделено на четири зали..
Те са тайландска, индийска, китайска и камбоджанска. Четирите стихии огън, вода, земя и въздух са в основата на идеята за обителта, където всяка миниатюрна фигура е изпълнена с философски смисъл и послание.
За строежа е използвана най-скъпата дървесина – желязно и тиково дърво.
Може би тук е мястото да спомена, че във всички храмове входът за местните е безплатен, което далеч не важи за чуждестранните туристи.
Ако сте в Тайланд с децата си или просто обичате вълшебни приказки, не пропускайте спектакъла Каан.
Модернистичният театър е построен само и единствено за тази постановка, която надхвърля въображението.
Сюжетът е простичък и натъкмен така, че да изпъкнат свръхсложните високотехнологични ефекти.
Нещо като тайландски Цирк дьо Солей.
Ама освен летящи метални дракони, които с бръснещ полет кръжат над главите на публиката и изкусни акробати, които извират отвсякъде, на сцената излизат истински слонове.
Така и така стана дума за слонове, аз да си кажа за най-любимото ми място в Патая – зоопаркът Као Кеоу.
8000 относително свободни животни на 800 хектара девствена джунгла!
Повечето са отделени от посетителите само с ров, пълен с вода. Единствено големите котки се радват на специално отношение с решетки. В Зоологическата градина човек се чувства като герой от детска приказка – сприятелява се отблизо с обитателите и се зарежда с положителна енергия за месец напред.
На входа си купувате торба с плодове и зарзават, качвате се на количка за голф и…
внимавате досадните маймуни да не ви откраднат плодовете, обиците или мобилния.
Целувка с жираф, гуш със слон, почесване на виетнамско прасе, снимка с надничащо в обектива фламинго, азиатски тапир, хималайска мечка, вписани в червената книга елени-лира, кенгуру албинос – все отлично позиращи екземпляри.
И това е Патая, онази, която рискувате да пропуснете.