Дромомания

И онзи див копнеж по Филипините…

За българите Филипините е далечна азиатска държава, която влиза в новините само ако я овършее тайфун, разлюлее земетръс или си има първа дама с гибелна слабост към обувки.

За западняците островният архипелаг е източник на безупречна прислуга, покорни съпруги и отдих на копринените плажове на Палау и Боракай. Да, Филипините са всичко това. Но не само.

И онзи див копнеж по Филипините… Манила от покрива на хотел в сърцето на Стария град
И онзи див копнеж по Филипините… Манила от покрива на хотел в сърцето на Стария град

Когато тръгнах към Манила, живеех с погрешната представа, че ще разгледам филипинската столица за ден-два и ще хвана самолета за бърз поглед към пясъците, вписани в Топ 10 на най-хубавите крайбрежия в света. Погрешни илюзии!

Как да се изброди град, в който живеят 29 млн. души, заедно с предградията?!

Ако човек не си наеме кола с шофьор, при мършавия градски транспорт във филипинската столица, рискува да види главно чутовните местни задръствания.

И онзи див копнеж по Филипините… бамбуковите велосипеди в Старата
И онзи див копнеж по Филипините… бамбуковите велосипеди в Старата Манила

Компютърно грамотните ползват за придвижване тук най-вече Uber – онази система за евтини непрофесионални таксита, срещу които родните ни “бакшиши” изпищяха на умряло и лобито им ги прогони от България.

По-бедните филипинци се возят на колоритните “джипни” – вид маршрутки, чието име идва от „американците-освободители от японския гнет”.

На тръгване рейнджърите завещали на местните поочуканите си военни джипове, за да не им плащат транспорта до САЩ. Камионетките им били оборудвани с пейки и трансформирани в масов транспорт, като белезите от войната били прикрити с шарени рисунки.

Традицията продължава до ден-днешен. Всяко джипни е ярък знак за диагнозата на шофьора си.

Джипни
Джипни

Едни приличат на походни параклиси, изографисани с образите на всевъзможни католически светци, други са като робокопи – целите в блестящи алуминиеви ръбове, трети буквално са филиал на Дисни… Вдигаш ръка, даваш 7 филипински песо (около 22 ст.), сръчкваш останалите пътници да ти направят място и… се гмурваш в задръстването. То също е част от забележителностите на Манила – една от най-големите, впрочем.

За да си почина от влудяващия трафик, интуитивно избирам пешеходна разходка из Старата Манила

Без изобщо да предполагам,  че ще попадна в клонинг на Китай. Сигурно е нормално, щом ми се пада екскурзовод на име Ансон Ий.

Китайският квартал Бинондо
Китайският квартал Бинондо

Вероятно заради произхода му, турът започва от „Бинондо” – най-стария китайски квартал в света, създаден тук през далечната 1594 г. Името му означава „планински” – по времето, когато испанските колонизатори  разрешили на китайците и техните филипински съпруги да заживеят тук, местността била хълмиста. Но вече е почти заравнена от човешката намеса.

Причудливата смесица  от малайска, испанска, китайска, полинезийска, японска и американска култура днес превръща филипинската действителност в пъстър пачуърк.

Но първите чужденци са били китайците. Те дошли с ветроходните си джонки още през VIII век, за да търгуват своите коприна и порцелан и да ги разменят за прочутите златни перли, които се въдят само тук, твърда дървесина, еленови рога и черупки от костенурки.

Камъните, които използвали за баласт в лодките си, изсипвали направо на пристана, а местните павирали улиците си с тях.

Църквата "Смети Августин"
Църквата „Смети Августин“

Днес китайските филипинци са 30 процента от населението и се гордеят, че са една от най-големите задгранични китайски общности в Югоизточна Азия.  Говорят малко архаичен мандарин, тагалог (местният, подобен на креолски, невъобразимо смесен език) и английски.

Впрочем, на Филипините английски говорят всички, дори и  просяците. Това е начинът да се разбират помежду си, защото почти всеки град си има толкова различен диалект, че сякаш е отделен език.

Масаж на тротоара
Масаж на тротоара

Броденето из „Бинондо” тук-таме напомня на квартал в Шанхай, другаде – на атмосферата в Макао. Причина за това е господстващата еклектика и миксът от различни архитектурни стилове и религии – местните, макар и с типичните азиатски черти, са християни – римокатолици и протестанти, но също будисти и даоисти.

Смесицата личи от кръстовете, окичили традиционните будистки венци от цветя, и струпаните редом свещи и благовонни пръчици в подножието на олтарите.

По тесните тротоари в манилския Чайна таун е изнесена всякаква стока и се извършват най-разнообразни дейности. За изобилието от екзотични и незнайни храни по сергиите наоколо може да се напише отделна статия и дори книга.

На един стол направо на улицата масажират раменете на полугол младеж, на съседния ъгъл подстригват и правят маникюр, а пред близката сладкарница… бодат нечия глава с игли. Акупунктура!

Растението Златното пиле
Растението Златното пиле

Уж влизаш в ресторант, а попадаш в романтично патио, където от стените те гледат типични испански фрески, но ти сервират класически китайски гозби, увенчани за десерт с местния специалитет „хало-хало” (в превод „разбъркано-разбъркано”). Представлява бъркоч във висока стъклена чаша, състоящ се от парченца ананас и банани в сироп, оризови сладки, ядки, кокосово мляко и желирана кокосова вода, конфитюр от зрял фасул и натрошен лед.  И за да е пълно ошашавянето от цветове и вкусове, най-отгоре бодват топка сладолед. Задължително извършвате действието от заглавието на сладкиша, преди да започнете да му се наслаждавате.

Хало-хало

Причудливи космати същества са превзели витрината на цветарски магазин. Сякаш са отрочета на Чубака. Оказват се… растения. Китката се нарича „Златното пиле” и носи щастие и богатство на дома.

Предозиралият с китайско усещане пътешественик с облекчение яхва някой от бамбуковите велосипеди, с които да преживее екшън по древните калдъръми на Интрамурос – “зад пределите на стените”.

Китайски лъвове пред католически храм
Китайски лъвове пред католически храм

Фортът и църквата „Свети Августин”, които ви предстои да видите, са класически представители на колониалната архитектура.

Ако колоезденето по неравноделен терен обаче не ви е силната страна (или нямате бъбречни камъни за разбиване), наемете си „калеса” – файтон, теглен от вял кон, с който да обиколите основните забележителности на Стария град.

Стените, които го опасват още от испанско време, са дълги 3 километра, широки са 13 метра и са високи шест. По седем подвижни моста над дълбок ров, пълен с вода, се влизало в крепостта. Днес на това място има голф игрище.

Старата Манила обаче е жива. В нея има 15 църкви, 6 манастира, университет, училища, офиси, болница и дори издателство.

Тайната вечеря на стената и не само
Тайната вечеря на стената и не само

Църквата от XVI век „Свети Августин” отвън е лишена от типичния католически чар, но статуите на каменни лъвове, дарени от китайци католици, както и богато резбованите врати компенсират скромната фасада.

Типично по филипински в националния музей са съчетали огромно платно на „Тайната вечеря” с дълга колкото него маса с 13 чинии и 13 хляба, истински и по-твърди от кремък.

След катедралата следват крепостта „Сантяго”, музеят на националния герой Хосе Ризал и дворецът „Малакананг” – насищането с култура е доведено до такъв предел, че на нормалния гражданин му се приискват простички удоволствия. 

Над парка „Ризол” се спуска мрак. Кръстен е на „филипинския Левски” – бореца за национална независимост Хосе Ризол, екзекутиран на това място.

По поляните, осветявани от разноцветните фонтани, влюбени двойки се прегръщат, семейства се разхлаждат на пикник, гей-мажорет(к)и се упражняват под благосклонните аплодисменти на зяпачите, старци играят шах на светлината на джобни фенерчета, деца пускат хвърчила…

И в цялата тази простодушна идилия кой знае как в съзнанието ви изниква Вапцаровият стих „И онзи див копнеж по Филипините…” Призрачно осветена „калеса” го отнася в нощта.

Please follow and like us:

3 thoughts on “И онзи див копнеж по Филипините…

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *