В Покана за пътуване на 1.11.2020 по програма Христо Ботев на БНР от 18,30 часа: Из Узбекистан с Норбеков за гид. „Палецът на свободата“ – за Индия и Пакистан.
В тайнствения механизъм на пътешествията има нещо, което ни кара да се движим, никога да не спираме. Засега предимно под формата на мечти.
Представете си селище, разположено на същата географска ширина като прочутия френски град Бордо, само че в Китай. Оказва се, че и в далечен Пънлай правят нелошо вино, а местните наричат полуострова Земен рай.
Наталия Бояджиева е имала късмета да живее в тази част от Китай, където се срещат две морета, без да се сливат. Естествено, започнах разговора ни по телефона с въпрос за този природен феномен.
Книгата на Наталия Бояджиева за Китай Наталия Бояджиева в Китай
Журналистката Наталия Бояджиева ни разхожда из провинция Шандун в Китай, където се намира Пънлай, градът, в който е създала красиви спомени, оставила е много приятели и е описала в книгата „Светлина от Изтока“ .
Тя си припомня екзотичното усещане да бъде единствената европейка в китайския град. Там, щом чуели, че Наталия Бояджиева е от България се усмихвали широко „Приятелска страна“. А за нея Пънлай винаги ще бъде място, където иска да се върне.
В миналото издание на Покана за пътуване Жана Иванова сподели с нас приключението да бродиш из Узбекистан с необичаен екскурзовод – мъдрецът Мирзакарим Норбеков. Благодарение на него, издателката се е потопила в истинската атмосфера на Хива, Самарканд, Бухара и с радост си я припомни.
Узбекистан – древна, високоенергийна и събуждаща любопитството страна. Да навлезеш в нея дълбоко и да не се плъзгаш повърхностно по туристическите адреси е истински късмет. Особено когато гид ти е местният философ и лечител Норбеков.
Жана Иванова го е изпитала и щедро споделя с нас. Тя ни разходи по Пътя на коприната из земите на някогашната Персийска империя в днешен Узбекистан.
Помните ли Маги и Цветин? Пътешествениците, прекарали близо четири години на автостоп из екзотични страни с бюджет от пет лева на човек на ден.
Някои ги смятат за откровено луди, други им се възхищават, а ние от Покана за пътуване мъъничко им завиждаме и следим приключенията им.
Последният път, когато ни гостуваха, се бяха завърнали след три години осем месеца и пет дни, непрекъснато пътешествие, при което изминаха около 100 000 км по Пътя на коприната до Далечния Изток, Пътя на подправките до Индонезийския архипелаг, Папуа Нова Гвинея и Меланезия и достигнаха до остров Фиджи. Този път, поводът е книгата „Палецът на свободата“ за Индия и Пакистан, която издадоха неотдавна.
Маргарита и Цветин Шушаркови са избродили Индия и Пакистан само на автостоп, нощували са в храмове, богаташки къщи, селски колиби и на палатка.