Дромомания

Графиня Мари дьо Тили в Академия „Живей елегантно“: 10 причудливи правила от етикета за първа среща

Графиня Мари дьо Тили в Академия "Живей елегантно":  10 причудливи правила от етикета за първа среща
Графиня Мари дьо Тили в Академия „Живей елегантно“: 10 причудливи правила от етикета за първа среща

Най-важният ми съвет към жените е „Усмихвайте се!“. Не бъдете прекалено сериозни, каза френската аристократка в мастер-класа си в София

Графиня Мари дьо Тили води  в България два мастър-класа по протокол и етикет за откриването на академия „Живей елегантно“, основана от бившата първа дама и юрист с международна кариера Антонина Стоянова, от певицата Богдана Карадочева и бизнесдамата Нели Беширова.  Французойката е световноизвестен лектор по добри обноски.

Нейният род води началото си от средните векове, когато предците й се бият за краля и получават благородническа титла в Нормандия. Баща й е дипломат, благодарение на което тя живее в много държави и общува с различни хора и култури.

Тя създава Ателието за изискани маниери и комуникации French Touch и от 15 години обикаля света като посланик Savoir Vivre (елегантен начин на живот – фр.). Изнася лекции във Франция и цяла Европа, но също така в Русия, Китай, Африка и Америка. 

Графиня Мари дьо Тили издаде нейните десет правила за държание при първа среща. По-точно 10 строги женски табута, които трябва да имат предвид, дори ако в началото им се сторят странни или неоправдани. 

Графиня Мари дьо Тили:  10 причудливи правила от етикета за първа среща
Графиня Мари дьо Тили: 10 причудливи правила от етикета за първа среща

1. Червилото

Когато се приготвяте да отидете в ресторанта, помислете за външния си вид.  Например, в момента на мода са ярките червила, които довеждат до лудост мъжете. Но според правилата на етикета да оставиш следа от червило върху чашата е знак за лошо възпитание. Затова, момичета, ви препоръчвам да не прекалявате. Ако по някаква причина  вече сте положили няколко пласта в повече, отидете в дамската тоалетна и премахнете излишното червило.

2. Прическата

Въпреки че според статистиката мъжете си падат по разпуснати коси, изпадналите в чинията ви косми ще изглеждат крайно неелегантно. Затова или се замислете за прическа с прибрана коса, или стойте с изправен гръб. И никакви лакти на масата! Най-много можете да подпрете пръстите си.

3. Чантата

В идеалния вариант не бива да се оказвате в ресторанта с голяма чанта, защото неизбежно ще си поставите въпроса „Къде да я поставя?“.  Уви, етикетът не разрешава да си я провесите на облегалката на стола. Затова опитайте да съберете всичките си вещи в малка чантичка, която удобно да поставите зад гърба си.  Ако чантата ви е голяма за това, смело я оставете на пода. Това е правилният избор.

В един ресторант видях малки табуретки за чанти. Това е страхотно решение, което рядко се среща в Европа.

4. Парчето хляб

Дори да умирате от глад и вашата поръчка е дошла първа,  не се нахвърляйте върху храната. Изчакайте да дойде ястието и на вашия сътрапезник.  Един интересен детайл. Човекът от Източна Европа може да бъде разпознат по един особен жест – когато му донесат кошничката с хляб, той непременно го взима в ръка,  започва дебело да го маже с  масло и го захапва.

По правилата на етикета това е категорично погрешно, защото заедно с кошничката с хляб сервират и специален прибор, с който да се пренесе в чинийката за хляб и после отчупвайки залък по залък да се яде.

5. Мимиката

Най-важният ми съвет към жените е „Усмихвайте се!“. Не бъдете прекалено сериозни.  Взирайте се в поведението на околните, улавяйте настроението им и използвайте чувството си за хумор, за да разведрите обстановката.

6. Жестовете

Не е необходимо да илюстрирате разказите си с активно ръкомахане. По време на разговор избягвайте да се суетите, както и да оправяте дрехите си с ръце. Не е излишно да напомня, че не бива да се говори с пълна уста – това е ужасно грозно и неприлично. Първо сдъвчете и глътнете хапката си, след това говорете. И не мляскайте и не дъвчете шумно. Т.е. не издавайте неприятни звуци.

7. Приборите

По време на хранене за лоши обноски се смята ако приборите се блъскат един друг или стържат по чинията.  Внимателно докосвайте с ножа и вилицата дъното.  След като се нахраните, поставете приборите в горната част на чинията паралелно един до друг, така че краищата им да гледат в една посока. И още: ако по време на обеда или вечерята на пода падне храна или прибор, не се навирайте под масата. Според правилата  нищо не бива да се вдига от земята.  За да получите нови прибори, помолете сервитьора.

8. Общуването със сервитьорите

Винаги говорете на Вие на сервитьорите. Да се обръщане на Ти към непознати хора е неучтиво, дори да са от обслужващия персонал. Тяхната работа не е по-лоша от вашата. В противен случай просто ще покажете невъзпитание. Бъдете любезни с всички.

9. Разговорите за диети

Може би трябваше да започна с това правило. Запомнете: да обявите на всеослушание, че сте на диета е проява на лоши обноски. Нека всички си мислят, че сте елегантни по природа! Връх на неприличното е да  обсъждате етично ли е да се яде месо, ако сте вегетарианци. По същия начин трябва да постъпвате  и с алкохола – защо вие не бива да пиете не е проблем, достоен за ушите на околните.

10. Използването на клечки за зъби

Клечките за зъби са предмет от интимен характер. В никакъв случай не бива да ги завирате в зъбите си пред всички. Това е все едно да си миете зъбите с четка и паста пред публика. Между другото, да оправяте грима си на масата също не е прието. Ако нещо ви безпокои, отидете в дамската тоалетна.

Please follow and like us:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *