Дромомания

За първи път от векове в Бачковския манастир служиха на грузински

За първи път от векове в Бачковския манастир служиха на грузински. Сагареджойскят и Гурджаански епископ Андрей и Н. Пр. Тамара Лилуашвили
За първи път от векове в Бачковския манастир служиха на грузински.

Отец Серафим изпълни църковни песнопения на арамейски – езика на Христос (видео)

Величкият епископ Сионий  и Сагареджойскят и Гурджаански епископ Андрей от грузинската православна църка служиха заедно в Бачковския манастир. За първи път от векове под купола на църквата там звучаха грузински песнопения по покана за посланик Тамара Лилуашвили.

За първи път от векове в Бачковския манастир служиха на грузински. Сагареджойскят и Гурджаански епископ Андрей и Н. Пр. Тамара Лилуашвили
За първи път от векове в Бачковския манастир служиха на грузински. Сагареджойскят и Гурджаански епископ Андрей и Н. Пр. Тамара Лилуашвили

По този начин (в присъствието на дипломатическия корпус и представители на Светия синод) бе отбелязан националният празник на Грузия, както и 30-ата годишнина от установяването на отношения между София и Тбилиси).

Бачковският манастир „Успение Богородично“ не бе избран случайно.  Той е основан през 1083 година от грузинския пълководец Григорий Бакуриани, велик доместик на западните войски на византийския император Алексий Първи Комнин, и неговият брат Абазий.

От времето на цар Иван Александър, когато манастирът попада под негово покровителство, в него не се е чувала грузинска реч. До онзи ден.

Двамата архиереи бяха вокално подкрепени от отец Серафим и неговия хор, пристигнали специално за тържествата.   

Гостите разгледаха обителта и научиха любопитни подробности за нейната история. След църковната служба под благосклонния взор на чудотворната икона на Света Богородица, започна концертът с мистичната космическа музика в реставрирана зала с невероятна акустика.

Отец Серафим е грузински монах от асирийски произход. Радва се на невероятна популярност и в интернет, защото изпълнява повечето си песнопения на древния арамейски език, на който се предполага, че е говорил Исус Христос.

Историята на самия свещенослужител също е необичайна. Той е вторият в света, който пее на арамейски и се подстригва за монах, когато е женен, баща на три деца и четирикратен шампион на Грузия по източни бойни изкуства. Промяната настъпва, когато бременната му съпруга се разболява и лекарите не дават надежда нито за нея, нито за бебето.

Той я завежда  при гроба на светия старец и лечител Гавраил. Помолил се за здраве и обещал, че ако жена му и неродената дъщеря оцелеят, той ще приеме монашеството. Като по чудо и двете оздравели само за една нощ. Той, разбира се, забравил за своя обет, но Бог намерила начин да му го припомни чрез една монахиня.

В момента отец Серафим (с асирийско име Бит Хариби)  живее в построен от него манастир в село Дзвели Канда, чиито жители говорят на арамейски – език на повече от 2500 години. Асирийската общност там наброява над две хиляди души.

Неговият полифоничен хор с ангелски гласове много пътува по света, участва в конкурси и не изпълнява единствено старинна църковна музика. Повечето от песните са съвременни, дело на отец Серафим, но текстът им е на арамейски.

Гостите на Н. Пр. Тамара Лилуашвили потънаха в изумителната музика, която обгръща душата като свещен воал и я възвисява. Късметлиите, посетили сутрешната служба в катедралата „Свети Александър Невски“ в неделя –  също.

Please follow and like us:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *