В Покана за пътуване на 19 юни 2022 по програма Христо Ботев на БНР от 17 часа: Според скулптора Христо Михайлов в пропорциите на най-старото злато от Варна са закодирани числото на Фибоначи и числото Пи. Доматена супа за 18 евро в Исландия. Фотографът Емил Данаилов за Иран
В Покана за пътуване обичаме да търсим българска следа. И често я откриваме при необичайни обстоятелства. В Япония, например. При това далеч от лактубацилус булгарикус, който изнасяме в Страната на изгряващото слънце, за да произвежда тамошна компания… марката „Българско кисело мляко”.
Колкото и невероятно да звучи японците се учат от нас не само на квасене, а и на айкидо. Ще си речете „Това е чист абсурд!”, но само ако не знаете, че в основата на самурайската философия е залегнало и учението на Петър Дънов, а в град Ивама звънти камбана, изписана с мисъл на Учителя.
За връзката между айкидото и Бялото братство ще ни разкаже авторът на камбаната, скулпторът Христо Михайлов, носител на шести дан. Той е президент на техническата комисия към Българската федерация по айкидо и личен ученик на Исояма Сенсей, при когото се е усъвършенствал и Стивън Сегал.
Скулпторът и сенсей шести дан Христо Михайлов сензационно хвърли бомбата, че освен с учението на Петър Дънов айкидото е свързано и с богомилството.
Това може да се случи само в „Покана за пътуване”! Разговорът ни с Христо започна в Япония, за да стигне до най-старото златно съкровище в света – открито във Варненския некропол. Но не металът е най-ценният, нито фактът, че това са първите открити от археолозите златни украшения, направени от човешка ръка.
Сенсеят по айкидо забелязва нещо много по-значимо: всички накити съчетават в себе си пропорции, непознати преди 7 хил. години, когато са изработени бижутата. Според него предметите от съкровището са служели за еталонни дължини, открити в забележителности като пирамидите в Египет и Стоун Хейндж. Сред закономерностите и пропорциите в артефактите от Варна са числото на Фибоначи и числото Пи.
В миналото издание на Покана за пътуване ви заведох до Диамантения плаж, най-големият ледник в Европа и Меджик айс галъри. На ред е доматената ферма със супа за 18 евро, водопатът Гълфос и безброй гейзери.
Вече е ставало дума, че в Доха, Кувейт и Дубай има само два сезона – горещ и много горещ, но државата, към която ще ви поведем след малко миналото лято би рекордите за най-висока температура със 70,7 градуса по целзий на необитаемото плато Дащ е Лут и „едва” 60 градуса в Бандар-е Махшер. Ако не сте загряли с тези факти, ще ви дам още един жокер – аятоласи и забулени жени. Иран, разбира се!
Отиваме там с фотографа, пътешественик и журналист Емил Данаилов, на чиито сайт субектив.ком може да видите невероятни снимки, не само от там.
Журналистът има още доста какво да разкаже за бившата Персия, която е на 17-о място по площ в света с население от 75 милиона души.
Бадем, бакшиш, бостан, гердан, гюле, долап, диван, диване, зюмбюл, калъп, кафене, кюфте, лимон, леген, маймуна, таратор, шкембе… Все персийски думи в нашия език, а ние си мислим, че сме попили лексика главно от комшиите.