Нито един човек в света, дори великият алпинист Райнхолд Меснер, не е успял да изкачи върха на планината Кайлас в Хималаите, макар височината й е по-малка дори от 7000 метра, направо мъниче в сравнение с Еверест.
Но тъкмо там мистикът-художник Николай Рьорих е търсил легендарната страна Шамбала, споменавана в древните текстове.
Кайлас е обрасла с митове и тайни. Тя е свещена планина за четири религии: хиндуизъм, будизъм, джайнизъм и националните вярвания на тибетците – бон.
Хиндуистите са убедени, че Кайлас цялата е от чисто сребро, а на върха й живее върховния бог Шива. Будистите вярват, че висините й са обитавани от самият Буда в едно от своите прераждания. Джайнистите й се покланят, защото техният първи светец там е постигнал мокша – освобождаване от кръговрата на живота и смъртта.
А бонците почитат планината, понеже там основателят на тяхната религия се спуснал от небесата на земята и Кайлас за тях е център на жизнената сила и душа на всеки един от тях.
Както е видно от вярванията, мистичната височина не е място за простосмъртни и може би затова не ги допуска в лоното си. В текстове на будизма и хиндуизма директно се говори за това, че нито един обикновен човек не смее да изкачи планината, където живеят боговете, защото види ли ги веднъж с очите си, трябва да умре.
Въпреки тези люти предупреждения, опитите за покоряване на Кайлас не спират. През 20-те години на ХХ век британците Хю Ратлидж и Р.С. Уилсън тръгват към върха по различни маршрути. И двамата алпинисти били принудени да се върнат безславно, заради внезапно снижилите се температури, нетипична за това време от годината тежка мъгла и силен снеговалеж.
През 1985 година китайското правителство разрешава на прочутия алпинист Райнхолд Меснер, покорил Еверест и всички останали осемхилядници в света, да изкачи Кайлас. Но той в последния момент се отказва, без да даде смислено обяснение за това.
През 2000 година испанска експедиция дава една торба пари на Китай, за да добие разрешително за изкачване. Те разположили базов лагер в подножието, но поклонници преградили пътя им към планината. В протеста се включили дори Далай Лама, ООН и милиони вярващи по света. След всеобщото негодувание, китайското правителство забранило каквито и да било бъдещи опити да се изкачва планината Кайлас.
Тя има четириъгълна пирамидална форма, а границите й са почти идеално ориентирани по посоките на света. Сякаш пирамидата е създадена от някаква древна високоразвита цивилизация, или от извънземни.
Казват, че съществуват факти и документи за това, че Кайлас се деформира с времето. И че поклонниците, извършващи кора – свещеният обряд за поход около планината, го извървяват за около две седмици, но умират след 12 часа, а брадите и ноктите им растат невероятно бързо.
Това се обяснява с теорията, че склоновете на планината играят ролята на огледала, някои от които вдлъбнати и те образуват своеобразна „машина на времето“, затова богомолците „извървяват“ живота си на бърз каданс и умират.
Недалеч от планината, на височина 4500 метра, се намират две езера Ланга-Цо и Мапам-Юмцо. В Ланга-Цо водата е солена и то се смята за езерото на смъртта. А Мапам-Юмцо е сладководно и то е езерото на живота. В него измиват греховете си и пият за здраве и благополучие.
Мнението на учените за височината на планината Кайлас силно се различава. Едни твърдят, че тя е 6638, а други – 6890 метра. Доста странно, като се има предвид, че височината на Еверест е определена до сантиметър, въпреки, че Хималаите продължават да растат, а тук се появява разлика от 252 метра!
Най-широко разпространеното мнение обаче е, че Кайлас е висока 6666 метра, мистично число в азиатските вярвания. С него са свързани още няколко факти (или митове) за планината. Например, че разстоянието от нея до загадъчните камъни Стоунхендж в Англия е 6666 километра. От Кайлас до Северния полюс е също толкова. А до Южния точно два пъти по 6666 километра.
Освен това, ако начертаем права линия по повърхността на земята от Кайлас до египетските пирамиди и продължим нататък, тя ще е все така права чак до Великденския остров и неговите моаи, известните в цял свят каменни фигури. На тази линия се оказват и пирамидите на инките. И това ако не е загадка!