
В Покана за пътуване на 29.10.2023 по програма Христо Ботев от 17 часа: Островът на свободата, който беше най-големият производител на захар в света сега я внася. В Сенегал изповядват философията Тераанга – топло гостоприемство. Каскадата в Ереван – социализъм, история и модернизъм

В галерия „Мисията“ на Държавния културен институт към министъра на външните работи гостува изложбата „Нашият свят“ с произведения на Момар Сек.
Той е визуален артист от Сенегал и Швейцария, гражданин на света, носител на наградата на ЮНЕСКО за култура.
През последните десетилетия живее в Женева, доктор е по пластични изкуства от Университета в Страсбург. Преподава в Женева и Дакар. Картините му съчетават по причудлив и привлекателен начин пъстротата на Африка и подредеността на Швейцария. Разговарях с него, благодарение на проф. Рени Йотова, делегиран представител на Международната организация на франкофонията.
Изненадващо е как успява да смеси ведно толкова различни култури като сенегалската и швейцарската и да ги превърне в изкуство.

Момар Сек разказва за родината си, която напуска на 23 години, за да учи рисуване в Женева, но остава свързан с африканските си корени. Той добавя, че през декември средната температура на въздуха е 21 градуса, а на водата 24 и Сенегал е отлично място човек да избяга от студа в държавата, където изповядват философията Тераанга – топло гостоприемство.
Журналистическият късмет ме срещна с архитект Илия Миладинов, съавтор на проекта за паметника на Христо Ботев в Хавана, заедно с кубинския скулптор Карлос Рохас.

Той бе открит на 3 март 23 година на емблематично за кубинската столица място – в края на крайбрежния булевард Малекон. Илия заминава да учи архитектура в Хавана в края на 60-те години на миналия век и от тогава е неразривно свързан с Острова на свободата.
Той изненадващо разкри, че в Куба е имало цветна телевизия още през 1950 одина, когато в България изобщо не сме знаели, че съществува дори черно-бяла.

Днес вече е пенсионер с прекрасна къща в София, но предпочита да преподава в страната, където е минала по-голямата част от живота му.
Затова архитект Миладинов ни разказва за Куба, каквато колкото и да я посещаваме като туристи, няма да опознаем никога.

Часове преди да отлети обратно за Куба той, разкри пред Покана за пътуване странностите в икономическата уредба на страната, преди години и в наши дни. В следващото предаване ще научим и кубински ли са всички пури, които се кичат с този етикет, както и други особености на типичния тамошен характер.


А за Каскадта на Ереван – четете тук