Островите Търкс енд Кайкос са британска задморска територия недалеч от Хаити. Странен, но и показателен е фактът, че до една от най-бедните държави е разположена на една от най-скъпите. Ще ви разходя виртуално до там.
Според легендата, наименованието на държавата Търкс анд кайкос произлиза от един особен вид червен кактус, който наподобявал на фес. Викали му турския кактус.
От музея за история на островите разказват, че по-късно открили и друг факт: най-ранното значение на думата “турци” на старите мореплавателски карти е означавало предупреждение за опасност от пирати. Сред европейските мореплаватели чак до 18 век думата “турчин” е била синоним за “морски разбойник”. По онова време Средиземно море върлували османски наемници.
Тъй като островната държавица Търкс енд Кайкос получава официалното си наименование през 18-ти век, очевидно е че тогавашните картографи погрешно са изтълкували предупрежденията за “пирати” като географско име.
Въпреки разкошните хотели, безкрайните плажове и гурме-ресторантите на пръв поглед на Търкс енд Кайкос почти няма хора. Всичко е задушевно, по домашному. И макар, че далеч не всеки може да си позволи да отседне там, липсват блясъка и патоса на Сейнт Барт или типичните американски туристи на Бахамите.
Да, островите са райски, без тайфуни, скалисти брегове, с километрични плажове. Изобщо, гледките са като от реклама. Пустотата се нарушава само от редки гмуркачи с маски и шнорхели, които наблюдават стрелкащи се тропически рибки между кораловите плантации. И тази красота е на броени метри от брега в топлото галещо море.
За съжаление, по крайбрежието усилено се строи, макар засега повечето сгради да са едноетажни, потънали в зеленина. Всяка втора къща се продава, но за цените е по-добре да не питате.
Търкс енд Кайкос всъщност са 30 острова. Някои от тях на пръв поглед са необитаеми, но сред палмите са замаскирани фантастичните имения на знаменитости. Други наистина се гордеят с липсата на население и плажовете като от реклама на бански костюми, трети примамват с пиратски пещери и легенди за съкровища.
И както вече ви предупредих, на тези райски късчета земя няма нищо евтино. Цените на хотелите са два-три пъти по-високи от отколкото на подобни курорти. Тризвездно настаняване далеч от морето излиза около 250 долара на нощ. Стая в ризорт на брега на морето рязко скача до 1000 долара.
В ресторантите няма порция по-евтина от 25 долара, но на местните пазари, откъдето пазарува населението, можете да си купите продукти на по-достъпни цени. За 20-минутно пътуване таксито ще ви одруса със 100 долара. И изобщо банкнотата с Бенджамин Франклин на Търкс енд Кайкос за нищо я нямат.
Някак дори ми се отрази освежаващо новината, че националният отбор на островите официално е обявен за най-лошият тим в света.
Ако все пак решите да се прежалите финансово и стигнете до столицата Кокбърн таун, бъдете спокойни престъпност почти няма, освен от джебчии-гастрольори, които пристигат за ден-два с някой кораб и отплават с плячката.
Спокойно можете да ядете и улична храна и да хапвате зеленчуци и плодове слез задължително миене. По-разумно е да пиете бутилирана вода, но не и да изпадате в крайности като си миете и зъбите с нея.
Освен излежаването на плажа и плуването с шнорхел, на Търкс енд Кайкос има 33 резервата и подходящи места за гмуркане, езера с големи популации на птици, които често са обект на наблюдение от любители-орнитолози и различни животни.
В Националния парк Конк Бар Кейв се намират зрелищни пещери, които могат да бъдат изследвани с гид. Той ще ви води по подземните коридори, докато ви разказва историята на свещеното на индианците лукей място отпреди 600 години.
На Западния Кайкос гмуркачите могат да се възхищават отблизо на уникални черни корали. Докато на Северния Кайкос плажове от типа на Уитби и Пъмпкин Блъф превръщат туристите в Робинзоновци. Средният Кайкос се отличава с мангрови и борови гори и рифове. Южният се гордее с хиляди омари, готови да скочат в тенджерата, а от Гранд Търк и Солт Кайем могат да се наблюдават китове.
В резерватите живеят различни видове животни като розови фламинго, игуани, костенурки, китове, делфини и омари. Между селата се срещат диви магарета и, колкото и да е странно, глутници зли кучета.
В галериите са неизбежни срещите с местни художници-наивисти, чиито платна с ярки краски възпяват природата на Търк енд Кайкос и ще донесат слънцето на Карибите във вашия дом.