Класацията е на сайта Travelunlimited.ru
Изброените холивудски заглавия са снимани в различно време – отпреди близо 100 години до съвсем неотдавна. Но всяко от тях може да бъде причислено към световната кинокласика.
1. Казабланка Casablanca (САЩ), 1942
Режисьор: Майкъл Кьортиц
В главните роли: Хамфри Богарт, Ингрид Бергман, Пол Хенрейд, Клод Рейнс
Удивителното е, че този велик филм е създаван буквално „на коляно“. Друга актриса е трябвало да изпълнява главната роля. Хъмфри Богарт също не е бил първият избор на режисьора. Първоначално набелязан е бил бъдещият президент на САЩ Роналд Рейгън.. Сценарият бил завършен едва три дни преди началото на снимките. А когато Ингрид Бергман запитала в кого точно е влюбена нейната героиня, Майкъ Кьортиц й предложил да играе така сякаш се колебае в чувствата си между двама мъже.
Прочутата финална фраза на Богарт „Мисля, че това е начало на една прекрасна дружба“ е написана след приключването на снимките и озвучена от актьора месец след края на снимачния процес. Ингрид Бергман пък подстригва косата си за роля в друга лента и било невъзможно да се преснимат някои сцени.
Въпреки това, „Казабланка“ е вдъхновил милиони хора да посетят мароканския град. А саундтракът му As Time Goes By е един от любимите джаз-стандарти.
2. Рейнман / Rain Man (САЩ), 1988
Режисьор: Бари Левинсон
В главните роли: Дъстин Хофман, Том Круз
Пронизваща дълбоко сърцето драма за това как неочаквано и започнало при странни обстоятелства пътешествие може да преобърне живота и мирогледа на всеки от участниците в него. Неизвестен факт е, че първоначално Дъстин Хофман бил определен за ролята на грубия и егоистичен Чарли Бабит. Героят на Том Круз, наследил единствено розови части за „Буик“ от 1949 година от баща си, докато лъвският пай от наследството отива при брат му, страдащ от аутизъм.
След като Дъстин Хофман видял гения аутист Лесли Лемке (сляп, умствено изостанал, страдащ от детска церебрална парализа, но изпълняващ по слух цели концерти на пиано) бил трогнат до сълзи и решил да изпълни ролята на Реймънд. Чарли отвлича по-големия си брат и го държи като заложник, за се докопа до“по-справедлив дял“ от семейното богатство. Но замисленият от егоизъм акт прераства във вълшебна одисея на приятелство и себеосмисляне, която помага на Чарли да се отърве от оковите на безсърдечието.
3. Усещане за жена / Scent of a Woman (САЩ), 1992
Режисьор: Мартин Брест
В главните роли: Ал Пачино, Крис О’Донъл
В навечерието на Деня на благодарността полковникът от разузнаването в оставка Франк Слейд решава да отбележи празника като се поглези за последно в Ню Йорк. Франк планира да се сбогува с този свят с пълен блясък: изискан хотел, шикозни лимузини, скъпи питиета потресаващи красавици. Но има два проблема. Първият: Слейд е сляп и с двете очи. И втората: роднините на Франк, които пътуват до свои близки за празника, решават да му наемат водач-компаньон срещу мизерна сума. Това е Чарли Симс, беден студент от престижен колеж.
Зелен глупак е последното, което е нужно на полковника за пътешествието му. Но се случва така, че пътуването и за двамата се оказва преломно. И променя живота им завинаги.
Проницателен сценарий, завладяваща игра на Ал Пачино, която му донася Оскар. Напълно заслужено: актьорът се готви за ролята в училище за незрящи и изпълнението му не оставя никого равнодушен.
4. Лорънс Арабски / Lawrence of Arabia (САЩ), 1962
Режисьор: Дейвид Лин
В ите роли: Питър О’Тул, Алек Гиннес, Антъни Куинн, Джек Хоукинс, Омар Шариф
Този филм-пътешествие разказва за един от легендарните герои на Първата световна война – английският разузнавач Т. Е. Лоурънс, действал сред арабските племена и оглавил ги в похода им срещу турците.
Въпреки че във филма няма нито една жена, той въздейства и днес, макар понякога гримьорите да се гаврят с актьорите с нелепия макияж.
Между другото, изпълнителят на главната роля едва не загива по врема на снимките в Акуба. Пистолетът, чиито изстрел трябвало да отбележи началото на сцената, гръмнал преждевременно. В резултат камилата на Питър О’Тул изпаднала в паника и го хвърлила на земята. В същото време конете със статистите се понесли напред, помитайки всичко по пътя си. Това щяло да завърши трагично за актьора, ако камилата не беше го закрила с тялото си, предпазвайки го от конските копита.
Питър О’Тул признава, че е изгледал целия филм „Лорънс Арабски“ чак 20 години след завършването му и бил много впечатлен.
5. Римска ваканция / Roman Holiday (САЩ), 1953
Режисьор: Уилям Уайлър
В главных ролях: Грегъри Пек, Одри Хепбърн
Холивудска класика в най-чист вид. Филмът спечелил три награди „Оскар“. Неподражаемата Одри Хепбърн в ролата на принцеса Ана и неустоимият Грегъри Пек като репортера са великолепни. За този филм Хепбърн получава първия си Оскар. Вълнуващи са и римските забележителности, на чиито фон се развива десйтвието. Испанските стълби, църквата Тринита-деи-Монти, Палацо Колона, улиците и площадите на Вечния град – след излизането на филма започват да посрещат още повече почитатели. “Римска ваканция“ е първият холивудски филм, сниман изцяло в европа.
6. Някои го предпочитат горещо / Some Like It Hot (САЩ), 1959
Режисьор: Били Уайлдър
В главните роли: Мерилин Монро, Тони Къртис, Джак Лемън, Джордж Рафт, Пат О’Брайън
Когато чикагските музиканти Джо и Джери стават случайни свидетели на бандитска престрелка, те спешно се спасяват на влак за Флорида, предрешени като жени. Вече са Дафни и Джоузефин новите и красиви инструменталистки на дамския джаз-бенд. Но в плановете им, както винаги, се намесва любовта. Плюс босът на мафията, разгадал дребната им хитрост, който жадува да се избави от свидетелите.
Малко известно е, че целият снимачен екип люто ненавиждал главната звезда на филма. И имало защо. Мерилин Монро е ненадмината на екрана, но на снимките била истински кошмар. Заради нея Тони Къртис бил принуден цели 42 дубъла да нагъва пилешка кълка, защото звездата не можела правилно да изиграе сцената. По същата причина Къртис и Леман цели 47 дубли стоял на високи токчета, обливайки се в пот под копринените чорапи и изкуствения бюст. Според думите на Тони Къртис Мерилин Монро понякога закъснявала два-три часа за снимки, друг път направо отказвала да напусне гримьорната си.
В резултат на въпроса би ли снимал Били Уайлдър втори филм с Мерилин Монро, той отговорил: „Моят лекар и моят психиатър казват, че съм прекалено стар и прекалено богат, за да преживея още веднъж това“. Режисьорът неведнъж е критикувал актрисата за нейното поведение. Дори не я поканили на партито за края на снимките.
7. Този луд, луд свят / It’s a Mad Mad Mad Mad World (САЩ), 1963
Режисьор: Стенли Крамер
В главните роли: Спенсър Трейси, Мидлтън Бърл, Сид Сийзар, Бъд Хакет, Етел Мерман, Мики Руни
По пътя към Лас Вегас вървят автомобили. В първия са бизнесмен с жена си и тъщата. Във втория зъболекар със съпругата си. В третия група приятели. Те не се познават един друг и едва ли някога щяха да се срещнат. Но стават свидетели на катастрофа. Единствения пострадал на смъртното си ложе признава, че е скрил съкровище под голямото W. И пътешествениците се превръщат в пирати. Те са в непрекъсната надпревара за съкровището, опитвайки се да прецакат конкуренцията.
8. Треска за злато / The Gold Rush (САЩ), 1925
Режисьор: Чарли Чаплин
В главните роли: Чарли Чаплин, Мак Суейн, Том Мъри, Хенри Бергман
Неудачникът Чарли, поддал се на всеобщата „Треска за злато“, отива в Аляска. Без нито грош в джоба, той се опитва да оцелее в суровите условия, но постоянно попада в трагикоминчи ситуации. Благодарение на искреността му и добрата му душа в него се влюбва красавица, ухажвана от местната мутра.
Филмът скоро ще отпразнува столетието си, но до ден-днешен се гледа с огромен интерес. Между другото, това е единственият ням филм на Чарли Чаплин, заснет по напълно готов отпреди началото на снимките сценарий.
Индиана Джоунс / Indiana Jones (США), 1981, 1984, 1989
Режисьор: Стивън Спилбърг
В главната роля: Харисън Форд
В случая става дума не за един филм, а за трилогия с главен герой Индиана Джоунс
- «Индиана Джоунс и изчезналия кивот » (1981). Известният археолог и специалист по окултни науки доктор Джоунс получава опасна задача от правителството на САЩ. Той трябва да издири свещения кивот. Но Индиана не подозира, че същата заповед са получили и тайните агенти на Хитлер.
- «Индиана Джоунс и храмът на обречените» (1984). Във втората част от невероятните приключения на прославения археолог Индиана Джоунс пътешества до сърцето на Хималаите с кръчмарската певица Уили Скот верни си помощник Малчо. Там, сред величествените планини, археологът и неговите спътници се сблъскват с кървавия култ към древната богиня на смъртта Кали. Ще успее ли Индиана Джоунс да се измъкне от лапите на злодеите или ще стане поредната жертва на олтара за човешки жертвоприношения.
- «Индиана Джоунс и последня кръстоносен поход» (1989). Третата част от сагата за археолога-приключенец запраща юначния Индиана в търсене на Светия Граал, най-тайнствената реликва в историята на човечеството. В това му помага неговия баща, професор Джоунс-старши. Под бдителното око на отеца си, въоръжен с талисманите ласо и шапка, той ще извърши безброй благородни подвизи и ще направи потресаващи открития. И не само ще добие чашата, която е държал в ръцете си Исус Христос, ами ще получи автограф от самия … Адолф Хитлер.
През 2008-а излезе поредния филм „Индиана Джоунс и кралството на кристалния череп“ със същия режисьор и главен актьор. Петата серия се пече и за 2021 година, но те още са далеч от кино класиката.
10. Трилогията «Властелинът на пръстените» / The Lord of the Rings (САЩ), 2001, 2002, 2003
Режисьор: Питър Джаксън
В главните роли: Илайджа Ууд, Иън Маккелънн, Шон Истин, Виго Мортенсен, Орландо Блум, Лив Тайлър, Кейт Бланшет, …
В трилогията по произведението на Дж. Р.Р. Толкин излязоха следните филми:
- Властелинът на пръстените: Задругата на пръстена / The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring, 2001;
- Властелинът на пръстените 2: Двете крепости / The Lord of the Rings: The Two Towers, 2002;
- Властелинът на пръстените 3: Завръщането на краля / The Lord of the Rings: The Return of the King, 2003.
Не всички почитатели на трилогията са фенове на литературния жанр Фентъзи. И обратното. Но никой не отрича великолепната игра на актьорите, потресаващите костюми и декори, превъзходната компютърна анимация и, разбира се, снимките из зелените простори на Нова Зеландия. След премиерата още на първия филм нататък се запътиха пълчища ентусиазирани туристи.