
В Покана за пътуване на 31 март по програма Христо Ботев на БНР от 17 часа: Хюлия Хюсеин от Emerald travel за най-големия лукс в турския курорт Фетие – природата. Музеят на летището в Истанбул

Неотдавна имах честта за присъствам на Баку Глобал форум, световна среща на бивши и действащи президенти и премиери. За Азърбайджан ще ви разказвам в някое следващо предаване, защото нямам търпение да ви запозная с бившия министър-председател на Киргизстан Джоормат Оторбаев, с когото се запознах в Баку.

Той е автор на идеята да се въведе постоянен контрол на цените на въглищата за населението в родината му, за да не се допусне манипулиране на пазарите. Женен е и има пет деца. Основател и издател на седмичника „The Times of Central Asia“. Владее киргизки, руски и английски език. Толкова малко знаем за Кригизстан, че не пропуснах да го разпитам.

Професор Джоормат Оторбаев, физик, политик, бизнесмен, издател разказва пред Покана за пътуване за родния си Киргизстан. Въпреки, че страната е втората най-малка в Централна Азия (след Таджикистан), тя е почти два пъти по-голяма от България със своите близо 200 хиляди квадратни километра.

Това е една от най-високопланинските държави в света. Средната й надмоска височина е приблизително колкото връх Мусала, а връх Дженгиш Чокусу е 7439 метра. В ерата на Съветския съюз Киргизстан не е била предвидена за промишлена зона и успява да избегне екологичните катастрофи, характерни за съседните бивши съветски републики. Но макар покрай близо седемте хиляди ледника водният й ресурс да е чудовищно голям и разхищението на ценната течност е стряскащо.

Проф. Оторбаев твърди, че дно от националните богатства на родния му Кригизстан, чието име в превод означава „Земя на четиридесетте племена“, е природата. В страната има осем резервата, два от които под егидата на ЮНЕСКО, девет национални парка и 67 охранявани природни територии.

Разстоянието от София до Бишкек е над 4000 км, но след всичко, което бившият премиер на Киргизстан разказа за родината си, сиругно няма да съм единствената българка, мотивирана да види на живо високопланинската страна. А след като проф. Джоормат Оторбаев разкри, че там интернет е достъпен дори и в най-високите планини, започнах да търся подходящи полети и бюджетни хотели.
Особено край второто най-голямо високопланинско езеро в света след Титикака – Исък Кул. Името в превод от киргизки означава „топло езеро” и въпреки, че около него се намират вечно заснежените върхове на планината Тян Шан, то никога не замръзва.


Пратеници на турския курортен град Фетие пристигнаха в България, за да представят красотите му, природата и възможностите за почивка. За разлика от станалите класически Кушадасъ, Анталия и Бодрум, това селище на Средиземно море не е много популярно сред българите.
На мен ми допадна как там боровата гора почти целува морето, разделяна от него само от плаж. Помолих Хюлия Хюсеин от Емералд травел да ни разкаже повече за пристанищния град и защо казват, че природата е най-големият лукс там.


В древността турския град Фетие се е наричал Телмесос и навсякъде из него могат да се видят съхранени саркофази от ликийската епоха.
По декорацията им може да се определи какво е било общественото положение на покойника. Издълбаните в скалите гробници, които силно напомнят тези в Петра, уж изглеждат близко, но са толкова нависоко, че е почти невъзможно да се достигнат. Освен ако не сте професионални катерачи.


Докато все още сме в Турция, искам да ви дам идея с какво да запълните времето си, ако ви се случи да имате твърде дълъг престой на летището в Истанбул.
Четете тук: