Дромомания

На Биеналето във Венеция проектът „Съседите“ е сред най-обсъжданите, казва д-р Надежда Джакова

Д-р Надежда Джакова: На Биеналето има нови държави, които за първи път се представят пълноценно с изкуството си. Снимка Павел Червенков
Д-р Надежда Джакова: На Биеналето има нови държави, които за първи път се представят пълноценно с изкуството си. СНимка Павел Червенков

В Покана за пътуване на 19 май 2024 година по програма Христо Ботев на БНР от 17 часа: Комисарят на бъларското участие на Биеналето на изкуствата във Венеция за проекта “Съседите” и духа на световния форум. Петя Кръстева за Маями и Палч бийч

Д-р Надежда Джакова: На Биеналето има нови държави, които за първи път се представят пълноценно с изкуството си. Снимка Павел Червенков
Д-р Надежда Джакова: На Биеналето има нови държави, които за първи път се представят пълноценно с изкуството си. Българският павилион „Съседите“

Венецианското биенале на изкуствата е един от най-известните и стари форуми, където световната арт общественост мери ръст и тенденции пред авторитетно жури. Провежда се на всеки две години почти без прекъсване от 1893 година. Събитието играе ключова роля в развитието на съвременното изкуство. Произведенията, представени от участниците и оценявани от международно жури, пишат историята на световното творчество и съществено влияят върху тенденциите. 

На 60-ото издание на Биеналето, по мнение на експертите, е най-успешното участие на България до този момент с проекта “Съседите”.  

Авторите и кураторът са като емблема на Покана за пътуване – събрали са се от целия свят, за да интерпретират художествено травмата от това да бъдеш чужденец в собствената си страна през комунизма, време през което не са били родени.  

Министърът на културата откри българския павилион на 60-ото издание на Венецианското биенале
Министърът на културата откри българския павилион на 60-ото издание на Венецианското биенале

Кураторът Васил Владимиров е завършил бакалавърска степен по модерна история и политика в Royal Holloway, в Лондонския иниверситет и магистратура по политическа социология в Прочутия London School of Economics and Political Science.

Красимира Буцева е визуален артист, изследовател и писател, живее между София и Лондон. Тя е  старши лектор в Лондонския колеж по комуникации.  

Лилия Топузова е професор по история в Университета на Торонто. Тя е историк и режисьор, чиято работа третира историята и паметта, особено във връзка с политическото насилие, мълчанието и травмата. 

Джулиан Шехирян е мултимедиен артист, изследовател и писател.  Той е докторант по история на науката в Принстънския университет. В своята художествена практика Джулиан създава пространствени мултимедийни инсталации чрез артистистични намеси, видео, звук и експериментални технологии. 

Но основен двигател на проекта и “виновник” за отличните отзиви на критици от цял свят е комисарят на българското представителство на Биеналето д-р Надежда Джакова, изкуствовед и куратор.  

Тя разказва пред БНР за нашия павилион, проекта “Съседите” и свободния дух, който властва на световния арт форум. Дамата е завеждащ филиал „Софийски арсенал – Музей за съвременно изкуство“ към Националната галерия. Реализирала е повече от сто изложби. Изнасяла е лекции за съвременно изкуство в България, Германия, Великобритания, Русия и Китай. Член на Международната асоциация на арт критиците.  

Тя бе сред малцината комисари, поканена на специална среща с Папа Франциск при неговото посещение на най-големия форум за съвременно изкуство.  Тази среща е огромно признание за България и Българския павилион,, споделя д-р Надежда Джакова и допълва: “Съседите” дава изказ на невидимите, анонимните, маргинализираните. Проектът визуализира спомена, придава му плътност, образ и звук, запечатващ се в паметта на зрителя. Нека видим и чуем тези истории, защото авторитарните режими от миналото застрашават и бъдещето ни.”

Комисарят на българския павилион Надежда Джакова - на специална среща с Папа Франциск във Венеция
Комисарят на българския павилион Надежда Джакова – на специална среща с Папа Франциск във Венеция

В разговора ми с комисаря на българското участие на Биеналето на изкуствата във Венеция попитах Надежда Джакова следва ли логично продължение на блестящия старт и какви събития са предвидени в нашия павилион през предстоящите месеци.

На 24 май в българския павилион на Биеналето във Венеция Теодора Бахарова е поканила италиански ученици в творческата работилница Страноприемница. Ателието е своеобразна метафора на трапеза. Има за цел да насочи вниманието върху толерантността, разглеждайки опозициите свой – чужд, познато – непознато.

Младите хора от училище Данте Алигиери  ще научат за българската азбука, просвета и култура и славянската книжовност.

Преди това в зала Тициан на центъра Дон Орионе, където е разположена инсталацията “Съседите” ще се проведе дискусия на английски и български език под надслов „Помнене и свидетелстване – локални и глобални контексти“ , организира с любезното съдействие на Университет „Ка Фоскари“ и проф. Илияна Кръпова.

В нея освен авторите, кураторът и комисарят, участие ще вземат университетски преподаватели от България, близки на  затворници от Белене и Ловеч.  

На мен ми направи впечатление, че докато преди години европейското изкуство е доминирало на Биеналето, в 60-ото му издание изпъкват инсталациите на страни от Африка и Южна Америка. А австралийският проeкт дори получи голямата награда. В Покана за пътуване д-р Надежда Джакова дава отговор на въпроса необичайно ли е това и на какво се дължи.

Ако имате път към Венеция до 24 ноември, разгледайте Биеналето на изкуствата и българския павилион в зала Тициан на  центъра Дон Орионе. Проектът “Съседите” е поставен в Топ 10 на задължителните за посещение места на световния форум. А на миналото издание на Биеналето през него са минали над 800 хиляди гости.

След като поехме възвишена доза изкуство, предлагам да отлетим за Маями и Палм бийч за да вземем задължителния си Витамин Д от бреговете на Флорида. Виртуално, за жалост, но пък с цветния разказ на изпълнителният директор на списание “Наш дом” Петя Кръстева.

Петя Кръстева за Маями и Палч бийч
Петя Кръстева за Маями и Палч бийч

Маями е вторият по големина град в щата Флорида и най-гъстонаселеният мегаполис в тази част на Съединените щати. Околностите му са заети от езера, канали, частично наводнени тропически гори, за които е характерна високата влажност. В непосредствена близост до града се намира един от най-известните национални паркове в света – Евърглейдс, където могат да видят в естествена среда алигатори, чапли, пуми и други животни. Климатът е тропически и през цялата година е топло, а през лятото влажността на въздуха е около 90%. Най-студеният месец е януари. когато средните дневни температури са около 24 °C.

Но  Петя Кръстева се е отбила и в “гетото” за милионери и милиардери Палм бийч. Населението му  близо 9000 души, но никой от тях не е случаен.  Напълно нарочно и журналистката се е разходила покрай именията на звезди и магнати.

Петя Кръстева за Маями и Палч бийч
Петя Кръстева за Маями и Палч бийч
Петя Кръстева за Маями и Палч бийч
Петя Кръстева за Маями и Палч бийч

Ако сте се размечтали за имение със 78 стаи, сетете се, че поддръжката му е 15 хиляди долара на месец и веднага ще ви мине. Но пък е любопитно да се види, както е направила журналистката Петя Кръстева, която ни разходи из Флорида.

Петя Кръстева за Маями и Палч бийч
Петя Кръстева за Маями и Палч бийч
Петя Кръстева за Маями и Палч бийч
Please follow and like us:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *