В Покана за пътуване на 8.12.2024 по програма Христо Ботев на БНР от 17 часа: Наталия Боба за “най-оризовите” места в Италия. Албена и Павел Благеви за природата в Хималаите
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си “Ваканция за двама по Средиземноморието” 60 пътеписа и повече от 200 снимки, вкл. и от място, където в днешно време никой не би отишъл доброволно – Либия.
Веселина обикаля из любимите си държави, дипли истории и описва срещите си с хора. Тези от Сицилия ги е запомнила като услужливи, готови безкористно да помогнат. За нея рецептата да пътешестваш е проста: Когато се усмихваш на хората, няма как да не получиш в отговор усмивка и доброта.
Дамата споделя пътешествията със съпруга си, но книгите ги пише само тя. Запитах я как пътуват – организирано или сами си правят маршрутите. Оказа се – всякак. И са любопитни да видят всичко.
На Гибралтар, например, са открили дори скала, от която веднъж кралица Елизабет Втора хвърлила един поглед и това я превърнало в местна забележителност.
Другата са прочутите бедуински макаци. Присъствието им е много важно за британската корона, защото съществува суеверие, че Гибралтар ще бъде английски, докато на него имам маймуни. Бройката им по време на Втората световна война катастрофално намаляла до четири и лично Чърчил наредил да бъдат внесени от съседно Мароко. И без това собствеността на стратегическото късче земя яростно се оспорва от испанците.
С Веселина Филипова кръстосваме виртуално от Либия до Испания, но се отбиваме и в Албания.
Авторката на книгата “Ваканция за двама по Средиземноморието” сладкодумно ни отвежда до любимите си кътчета и разкрива личните си открития, споделени в пътеписите й.
Запознах се с Наталия Боба на една от тематичните сбирки на българската делегация на Академия дела кучина италиана. Изисканите кулинари от Ботуша и представителите им у нас, начело с Пепи Нешева, избират един основен вид храна, около който изграждат менюто, гарнирано с познание.
Този път темата бе оризът, представен от интересни гости. Наталия Боба се оказа първата жена президент на Националния институт за ориза в Италия в 93-годишната му история. От разговора научаваме, че страната й е най-големият износител на ориз в Европа, там има над 300 вида и дори този, който се отглежда у нас също е италиански сорт. А после разговорът минава на “вкусна” вълна.
Неотдавна Албена и Павел Благеви ни разказаха за своята обиколка на връх Анапурна и плановете си да стигнат и до неговия базов лагер, след като вече са се катерили и до този на Еверест. Аз обаче пропуснах да ги попитам каква е природата в Хималаите. Този път наваксвам.
Семейството стигна до 5415 метра височина при обиколката на връх Анапурна в Хималаите. Оказа се, че базовият му лагер е малко по-ниско. Да им даде Господ здраве догодина да стигнат и до него.