Авторката на „Сан сан, Япония“, „Моши моши, Япония“, „Уки уки, Япония“ изящно проповядва доброта и човеколюбие, без значение на кой континент
„Българските посланици на културата 2021“ бяха обявени в ефира на програма „Христо Ботев“. Кампанията, за която гласуваха слушателите на БНР, отличи 24 творци, които през годината поставиха България на картата на света. Сред тях е и Юлияна Антонова-Мурата. Но тя може би е единствената, която разказвайки за друга държава, успява по дискретно неуловим начин да прослави и родината си.
Авторката на едни от най-продаваните книги в последните години „Сан сан, Япония“, „Моши моши, Япония“, „Уки уки, Япония“, не е японист, макар в класацията на БНР да я определят като такава. Тя не се чувства и истински писател, въпреки че читателите отдавна са я коронясали за такъв.
Каква е тогава Юлияна Мурата? Вдъхновен наблюдател, събирач на истории, който умее с няколко красиво съчетани думи да превърне обикновената случка в притча.
Щастливо омъжена за японеца Тий, Юлияна не се задоволява да потъне в пашкула на семейната хармония. Душата й търси доброто, намира го и го възпява по начин, който се прицелва направо в сърцето.
Дипломат по професия, Антонова-Мурата се оказва двоен посланик – на Япония у нас и на България в Япония. Благодарение на нея ние обикваме Страната на изгряващото слънце, защото започваме да я обичаме, „прихванали“ калем от нейната любов. А японците разбират какви стойностни българи са направили шеметна кариера в страната им. Като дамата, която е постигнала в собствената им литература такива върхове, че им я преподава на университетско ниво.
Текстовете на Юлияна Антонова-Мурата са като онзи слънчев лъч с невидим звън, който превръща душата в арфа. Сан сан… И думите стават посланици…
Най-хубавото е, че през цялата 2022 година те ще звучат и по Българското национално радио.
А ето и пълен списък на „Българските посланици на културата 2021″ (по азбучен ред):
Александър Шурбанов – поет и преводач, Алцек Мишев – художник, Венеция Караманова – диригент, Георги Господинов – писател, Греди Асса – художник, „Ева квартет“ – фолклор, Жаклин Вагенщайн – издател и куратор, Захари Карабашлиев – писател, Здравка Евтимова – писател, Йордан Камджалов – диригент, Капка Касабова – писател, Катрин Томова – художник, Людмил Ангелов – пианист, Мари Врина – преводач, Мила Искренова – хореограф, Мирела Иванова – поет, драматург, Найден Тодоров – диригент, Петър Вълчанов – кинорежисьор, Соня Йончева – оперна певица, Сузана Клинчарова – арфистка, Теодор Ушев – графичен дизайнер и аниматор, Теодосий Спасов – музикант, Юлиана Антонова – Мурата – японист, Явор Гърдев – режисьор
Прекрасна личност, оценена по достойнство!
Юлиана Антонова отдавна е посланик на българската култура в света!!! Знае ли некой как бюста-паметник на Хр. Ботев се озовава в централния парк на Пекин заедно с още 12 такива на най-великите мъже в света?
Това става по времето, когато ЮЛИАНА е българското културно аташе в Пекин!!! Само това, сторено с нейното пряко участие да беше осъществено, освен 3 те й великолепни книги за Япония, я поставят на едно от първите места за културно аташе на България по света за винаги!!!!
Прегръщам и боготворя Юлияна Антонова!!! 💖 💖 💖