Първата спирка на пътуващата експозиция „Мисия български дизайн“ е столичната Национална гимназия за приложни изкуства „Свети Лука“
Повече от 100 ученици от Национална гимназия за приложни изкуства „Свети Лука“ и студенти от Националната художествена академия дойдоха на откриването на изложбата „Мисия български дизайн“ в галерията на професионалното училище.
В нея са включени 30 съществуващи и в производство разнообразни продукти – мебели, велосипеди, интериорни аксесоари, играчки и др. Много от тях са отличени с престижни международни награди за дизайн, доказателство за таланта на българските дизайнери.
Изложбата откриха директорът на гимназия „Свети Лука“ Ралица Карапантева, основателят и управител на издателство „Бисмар“ Бистра Шишкова, дизайнерът Маргарит Ралев – основател на Българска дизайн група и създател на иновативната игрова система GEMJI, както и преподавателят по дизайн в НХА Димитър Добревски.
„Дизайнът е навсякъде около нас, но за него не се говори достатъчно, а сега вие имате възможността лично да се убедите, че българският дизайн е на световно ниво. Дизайнът е най-важната част в продукта. Той му придава смисъл, осигурява естетика, функция, емоция. Дизайнът може да бъде също мощен социален и маркетингов инструмент, а ролята на дизайнера е водеща“, каза управителят на издателство „Бисмар“ Бистра Шишкова. – Надявам се, че видяното днес ще ви мотивира да се развивате в тази област.“
Дизайнерът Маргарит призова учениците и студентите да бъдат смели, и да се заявяват като дизайнери още докато учат. „Работете про боно за различни инициативи и проекти, за да трупате опит и самочувствие, още докато се обучавате. Уважавайте колегите си, защото не се знае с кого ще работите заедно един ден. Не се страхувайте да се свързвате с изявени дизайнери, за да им задавате въпроси и да трупате опит от тяхната практика.“, каза още Маргарит Ралев.
Националната гимназия за приложни изкуства „Свети Лука“ е първата от общо 8 спирки за пътуващата изложба „Мисия български дизайн“. Експозицията ще гостува в галерията на училището до 19 декември, а на 12 и 13 декември там ще се проведе и творческа работилница, по време на която желаещите да се включат ученици, ще създадат проекти на осветителни тела с устойчив дизайн от различни материали.
Пътуващата изложба включва продукти на успешно реализирали се български дизайнери и те ще бъдат представени на живо пред нови публики през 2025 г. в Казанлък, Тетевен, Кърджали, Трявна, Шумен, Благоевград и смолянското с.Смилян. Така ще се популяризират постиженията на съвременни български дизайнери чрез експозиция на техни продукти в различни региони на България.