
Пурпурно-розовият брилянт „Призракът на розата“, добит от руска компания в Якутия през 2017 година, бе продаден на търг в Женева за 26,6 милиона долара, пише сайтът на аукционната къща Sotheby s.
Неизвестният купувач е наддавал чрез посредник по телефона.
За отбелязване е, че елмазът с големина 27,85 карата, от който е шлифован брилянта, е открит в република Саха.
„Призракът на розата“ е камък с наситен пурпурно-розов нюанс, освен това се отличава с уникална за цветните елмази чистота и прозрачност. Той е класифициран като „вътрешно безупречен“. Оттенъкът му е причислен към една от категориите фантазни диаманти – Fancy Vivid.

«Само 1% от всички розови брилянти са по-големи от десетина карата. И едва 4% от тях се оценяват като Fancy Vivid и имат богат, ярък цвят, заяви на пресконференцията преди търга шефът на отдела за скъпоценности на Sotheby’s Гари Шулър. – Затова възможността да предложим голям розов брилянт с такова богатство на цвета и чистота като „Пизрака на розата“ е изключителен случай.

Теглото на камъка е 14,83 карата. Предварителната оценка му бе между $23−38 млн.
Брилянтът е кръстен в чест на балета на Михаил Фокин „Призракът на розата“.
Произведението е едноактен танцов спектакъл, поставен от хореографа на прочутата трупа „Руски сезони“ на Сергей Дягилев – Михаил Фокин. През 1911 година този балет, създаден по мотиви от стихотворението на Теофил Готие „Видението на розата“ по музика на Карл Мария фон Вебер става в Париж най-популярния от всички постановки на „Руските сезони“.
За успеха му допринасят танцьорите Тамара Карсавина и Вацлав Нижински. От необикновените скокове на балетиста зрителките губеха свяст, пише биографът на Нижински Гийом де Сард. Самият танцьор, на финала на финала на спектакъла припадал зад кулисите от изтощение.
