В Покана за пътуване на 25.09.2022 по програма Христо Ботев на БНР от 17 часа: Силвия Калисая Чукуймия от езерото Титикака тълкува бъдещето по листа от кока. Главен асистент д-р Ралица Филипова: В румънския град Сибиу къщите гледат с човешки очи
Първата гостенка Покана за пътуване е истинска перуанска шаманка. Силвия Калисая Чукуймия е духовен лечител и магичен учител. Тя е потомка на народа аймара, който е по-древен от инките и обитава южния край на езерото Титикака.
Силвия израства в малкото планинско селце Алтаплано, близо до Пуно, където нейната баба от 7-годишна й предава съхраненото шаманско знание. Завършва два университета – в Лима и в Пуно, работи като професионален екскурзовод, но корените я теглят към родното й място.
Тя е експерт в древното изкуство за тълкуване на бъдещето по листа от растението кока. Госпожа Калисая Чукуймия създава и ръководи Музея на древните обичаи в главния град на езерото Титикака. Разговарях с нея, благодарение на адвокат Мая Пангелова.
Перуанската шаманка беше в София за да сподели философията, ученията и духовните традиции на древния народ аймара и връзката им с природата, която се третират като живо същество.
През последните 15 години тя пътува и преподава в Канада, САЩ, Холандия, Белгия, Франция, Испания, Швеция, Ирландия, Япония, Корея, Тайван, Аржентина, Бразилия и Австралия.
Преподавателят по медии и комуникация от Нов български университет Ралица Филипова когато пътува избягва местата, на които потребителите на социалните мрежи умират да се снимат. Тя освежи спомените си за Румъния отпреди 15 години с пътешествие до съседната страна и сподели неочакваните си открития.
И както един неин приятел сполучливо се пошегувал – „Всички отлитат на юг, ти занимаваш на север“. Логичният въпрос е „Защо?“. Ами понеже главен асистент д-р Филипова е забелязала детайли, които ни навеждат до умислени сравнения с нашата страна.
Като отявлен любител на животните на нея й е направило впечатление, че на всяка бензиностанция има оставена вода за пътуващите домашни любимци и се продават лакомства за тях.
Какво още се е променило в Румъния през последните години според Ралица Филипова, автор на помагалото за деца с дислексия „Тити рисува букви“ и преподавател в НБУ? Според нея страната е чиста, спокойна, хората в заведенията празнуват живота, а по шосетата няма дупка за цяр.
Най-стойностната забележителност на италианския град Бари са мощите на Свети Николай Чудотворец в едноименния храм. Християни от цял свят искат да отправят молитвите си в Basilica di San Nicola, защото са убедени, че просбата им ще се сбъдне с помощ свише.
Още за базиликата четете тук